Ekonomi
05 Şub 2014 15:07 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 00:52

'' Kriz ortamı yok''

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Sermaye hareketlerine kısıtlama Türkiye ekonomisi için intihardır. Kriz ortamı yok ki kriz paketi ortaya koyalım." dedi.

'' Kriz ortamı yok''
Katıldığı televizyon programında gündemi değerlendiren Babacan şu konulara değindi:

"Sermaye hareketleriyle ilgili herhangi bir kısıtlama Türkiye ekonomisi için intihardır; kesinlikle böyle bir şey yok Dışarıya açık bir ekonomide Merkez Bankası'nın bağımsızlığı esastır; Merkez Bankası bağımsızlığını değiştirdiğiniz zaman ciddi bir öngörülemezlik meydana gelir ve yatırımcı ciddi cevap verir. Bu bizim parti programınızda açıkça yazan bir konudur."

"Bunun dışında bir adım bütün verdiğimiz sözleri inkar etmek demektir*(Ekonomide alınacak tedbirler, B, C planları konusunda) Yapılmayacakların (neler olduğu) konusu çok açık, olacaklar konusunda seçenek çok, çalışma tamamlanınca Başbakan açıklar.

30 Mart'a kadar siyasi hareketlilik olabilir. 30 Mart sonrası, ancak o gün ve o da eğer gerekirse, resmi hedefler üzerinde değerlendirme yaparız Merkez Bankası'nın enstrümanı çok, gerekirse yeni adımlar atar; son atılan adımlar gösteriyor ki o gün için o adımları atmak gerekiyordu."

"Son adımlar piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Önümüzde bahsedildiği gibi bir "kriz paketi" yok; ancak biz sürekli olarak reel sektörden gelen şikayetleri sürekli dinliyoruz. Sürekli devam eden çalışmalarımızı peyderpey tamamladıkça gerçekleştireceğiz Kriz ortamı yok ki kriz paketi ortaya koyalım, böyle bir beklentiye kesinlikle girmemek lazım. Bu, adım atmayacağımız, yerimizde duracağımız anlamına gelmesin, gereken ne varsa onu yaparız 13 Aralık'tan dün akşama kadar halka açık şirketlerin değeri 60.25 milyar dolar düştü, kurt arttı; ancak net anlamda Türkiye'den çıkış son derece sınırlı Enerjide kur artışlarından gelen maliyet artışını bugüne kadar sineye çektik, bu ilelebet sürdürülebilir değil ama önümüzdeki iki ayın gelişmelerine bakmak gerekiyor."