Konut Haberleri
01 Mayıs 2020 09:31 Son Güncelleme: 01 Mayıs 2020 10:12

Korona sonrası konut projeleri değişecek

Korona etkisiyle inşaat sektöründe de değişimler yaşandı. Konut projelerinde değişmeler olacağını söyleyen uzmanlar, artık home ofislere, bahçeli ve balkonlu evlere talebin artacağını ifade ediyor.

Korona sonrası konut projeleri değişecek

Tüm dünyanın etkiledniği koronavirüs birçok sektörü de olumsuz etkiledi. Bu sektörler arasında inşaat sektörü bulunuyor. Şantiyeler yavaşladı, satışlar durma noktasına geldi. İşçi sayısının düştüğü malzeme sıkıntısı olduğundan bahseden sektör temsilcileri inşaatın tamamlanması için ek süre talep ediyor. Hürriyet'ten Gülsitan Alagöz'ün haberine göre; Tüketici Kanunu’na göre projelerin en çok 36 ayda bitirilmesi gerekiyor. Salgın nedeniyle bu sürede tamamlanamayacak projeler olduğunu belirten sektör temsilcileri sürenin 48 aya çıkmasını izliyor.

BIÇAK GİBİ KESİLDİ

Salgının konut satışlarına etkisi hakkında değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Gayrimenkul sektörü 1.5 yıl sonra tam toparlanma başlamıştı, salgın başladı. Bu daha önce yaşadığımız ekonomik sıkıntılara benzemiyor, işler bıçak gibi kesildi” ifadelerini kullandı.

Satışların yanında inşaat faaliyetlerinde de yavaşlama olduğunu ifade eden Durbakayım, “İşçiler memleketine gitti, ürün tedariklerinde sorun oldu. Bu durumda işlerin geçmişte öngörülen sürede bitmesi beklenilemez. Tüketici Kanun’nda yer alan 36 ayda projeyi bitirme şartı zaten büyük projeler için uzatılsın diyorduk. Şimdi bu daha çok önem kazandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nasıl kentsel dönüşümünde kira yardımını 36 aydan 48’aya çıkardıysa özel sektör de düşünülmeli ve bu döneme özel bir adım atılmalı” dedi. 

OFİS GİBİ EV DÖNEMİ BİTECEK

ÖZAK GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık gayrimenkul sektöründe yeni bir döneme geçeceğini ve ev tercihlerinin değişeceğinden bahsetti. Balkonsuz, ofis gibi cam giydirme binaların seçilmeyeceğini anlatan Akbalık, “İnsanlar evde uzun zaman geçirince nitelikli yaşam alanının önemini anladı. Normalleşme sonrası büyük talep olmasa da olan talep bahçeli, balkonlu konutlara olacak. Belediyeler nasıl imarla ilgili sınırlama yapıyorsa projelere belli şartlar getirilmeli. İnsanların nefes alacağı mimari, sosyal alanlar zorunlu olmalı” diye konuştu.

PROJELER DE DEĞİŞECEK

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, bünyelerinde 140’dan fazla şirket olduğunu ve video konferans yöntemiyle görüşüp korona ardından dönem için çalışmamalarda bulunduklarını açıkladı. Salgının ardından projelerin değişeceğinden bahseden Durbakayım şu ifadeleri kullandı:

- Evden çalışmayla birlikte home ofis kavramı önem kazanacak. Büyük metrekareli evlerin yanına ayrı bir daire gibi 1+1 de gündeme gelebilir. Mesele 3+1 ev yanına ayrı girişli bir 1+1 daire gibi.

- Bundan sonra ev alacaklar için balkon ve bahçe daha değerli hale gelecek, firmalar da bunu dikkate alacak.

- Hamam, sauna, spor salonu gibi sosyal alanların içine toplantı odaları da dahil olacak.

- İnşaatın birçok noktasında malzeme geçerken daha kolay temizlenir ürünler öne çıkacak.

- Dijital pazarlama alanına yatırım artacak.

İŞÇİLER GİTTİ MALZEME GELMEDİ

Şantiyelerin yüzde 35 kapasiteyle çalıştığından bahseden SİNPAŞ GYO Yönetim Kurulu Başkanvekili Ahmet Çelik, şu açıklamalarda bulundu: “İşçilerin bir kısmı çalışmak istemedi memleketine döndü, şimdi de dönemiyor. İthal malzemeler gelmedi. Mesela asansör ekipmanları Çin’den geliyordu. İşlerin bir sıralaması var, bir malzeme gelmeyince tüm işler takılıyor. Salgın döneminde projelerin geçmişte söylenen tarihte bitmesi zor. Bu noktada bir düzenleme gerekli. Böyleyce vatandaş ve yatırımcı karşı karşıya kalmaz.”