Konut Haberleri
28 Kas 2020 18:08 Son Güncelleme: 28 Kas 2020 20:32

Konut yatırımı için en kârlı iller belli oldu! İşte o liste...

Konut maliyet birim fiyatlarındaki artış hem kiralara hem de satılan mülkün değerini zamlandırdı. Yatırım için konut alanlar amortisman süresi en düşük illeri, semtleri tercih ediyor. Konut yatırımında en çok kâr elde edilen iller sıralaması belli oldu...

Konut yatırımı için en kârlı iller belli oldu! İşte o liste...

Yaşanan hareketlilik hem kiralık hem de satılık daire fiyatların zam olarak yansıdı. Yaşanan son gelişmelerden sonra konut yatırımı yapmak isteyen kişiler için illere göre amortisman oranları da belli oldu. Konut yatırımı geri dönüş süreleri en düşük ve en yüksek iller aynı zamanda konut yatırımı yapılacak iller olarak da öne çıktı. Yatırım için konut alınabilecek iller sıralamasında Edirne, Kilis ve Şanlıurfa ilk sırayı paylaşıyor. 

Konut sektöründe hareketlilik tüm hızı ile devam ederken yaşanan canlanma konut fiyatlarına zam olarak yansıdı. Hem satılık hem de kiralık daire fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilik dikkat çekti. Fiyatlarda yaşanan değişimler sonrasında konut yatırımı için de yol haritası oluştu ve en iyi yatırımlık ev arayanlar için tercih edebilecekleri iller belirlenmiş oldu.  

METREKARE SATIŞ ORTALAMASI 2 BİN 350 TL 

Yaşanan yükselişi değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı Türkiye genelinde satılık konut fiyatlarının ortalama metrekare fiyatının 2 bin 350 liraya yükseldiğini dile getirirken kiralık daire fiyatlarının ortalama metrekare fiyatı 9,3 lira seviyesine geldiğini dile getirdi. 

EN KÂRLI İLLER SIRALAMASI

İllere göre konut amortisman sürelerini de değerlendiren Özelmacıklı “Konutlarda ülkemizde ortalama amortisman süresi ise yaklaşık 21 yıl. En düşük amortisman süresi 16 yıl ile Şanlıurfa, Kilis ve Edirne gerçekleşirken, Mersin, Kütahya, Kars ve Ankara’da bu süre 17 yıl seviyesinde. En yüksek amortisman süreleri ise 29 yıl ile Aksaray, 28 yıl ile Kayseri ve Kastamonu iken 26 yıl ile Artvin, Kırşehir, Bartın, Niğde ve Gümüşhane’de. 3 Büyükşehir’den Ankara’da amortisman süresi 17,5 yıl iken, İstanbul’da 18 yıl, İzmir’de ise 21 yıl” diyerek süreleri değerlendirdi.  Amortisman süresi düşük olan iller konut yatırımı yapmak için en uygun iller olarak kabul ediliyor.