Güncel
29 Nis 2020 09:34 Son Güncelleme: 29 Nis 2020 09:47

Konut kredilerinde düşüş yeniden başladı!

Bankalar likidite piyasası, swap limitleri ve repo faizlerinde yapılan düzenlemeler sonrasında konut kredisi faizlerini düşürmeye başladı.

Konut kredilerinde düşüş yeniden başladı!

Bankaların kredi faiz oranları Mart başında son yılların en düşük seviyesine kadar gerilemişti. 11 Mart itibariyle yurdumuzda ilk coronavirus vakasının görülmesi ve ardından gelen tedbirlerle ekonomik etkileri ile kredi faiz oranları yeniden yükselişe geçti. 

Covid-19 salgının ekonomik etkilerini bertaraf etmek için pek çok destek uygulandı. İlk olarak Cumhurbaşkanlığı kararı ile konut kredisinde peşinat oranı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürüldü. Ardından Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bankalara tavsiye mektubunda kredi yapılandırma ve ödemelerinde kolaylık sağlanması ayrıca yeni finansman sağlanmasında şartların gevşetilmesini tavsiye etti. Bu tavsiyenin ardından bankalardan kredi borcu erteleme ve kolay koşullarda kredi kampanyaları doğdu.

Küresel risk iştahının azalması ve güvenli liman talebi ile döviz kurlarını hızla yükselitti. Yükselen kura karşı düşük faizle mücadele eden bankalara Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) swap işlem limitlerini arttırma kararı geldi. Ayrıca piyasa yapıcı bankalarda reponun altında faizlerle desteklendi. 

Son olarak Merkez Bankası’nın da Nisan ayı para politikası faizlerinde beklenti üzerinde 100 puan indirim yapması ile bankaların likiditeye erişim maliyetleri azaldı. 

Coronavirus salgının olumsuz etkileri ile faizlerini artırmaya başlayan bankalar gelişmeler sonrasında yeniden faiz oranlarını düşürmeye başladı. Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre son bir haftada konut kredisi faizleri düşen bankalar şu şekilde;

Yapı Kredi 

Yapı Kredi Bankası tüm konut tercihleri için limit sınırı olmaksızın yüzde 0.89 faizle kredi sunuyor. 

İNG

İNG indirim sonrasında tabela faizleri için yüzde 0.95, kampanyalı kredi faizleri için yüzde 0.93 faizli kredi kullandırıyor.

TEB 

TEB faiz indirimi sonrasında konutlara yüzde 0.94 oranla kredi sağlıyor.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Bankası aylık yüzde 0.94 kar payı oranı ile konut finansmanı sunuyor.

Garanti BBVA

Garanti BBVA 10 yıl vadeye dek yüzde 1.03 oranla, 20 yıla kadar ise yüzde 1.20 faizle kredi kullandırıyor.