Krediler
23 Haz 2020 10:53 Son Güncelleme: 23 Haz 2020 10:57

Konut kredileri nasıl yeniden yapılandırılacak?

Faiz indiriminden önce konut kredisi çekip ödemeye başlayan vatandaşlar konut kredisi yapılandırmayı talep ediyor. Peki, konut kredisinde yapılandırma olacak mı? İşte yapılandırmaya ilişkin detaylar.

Konut kredileri nasıl yeniden yapılandırılacak?

3 kamu bankası ekonomiyi canlandırmak adına sıfır ve ikinci el konutlar için uygun faiz oranlarıyla kredi imkanı sunuyor. Bu destek paketinin açıklanmasıyla beraber konut almak isteyen vatandaşlar konut kredilerine başvurmaya başladı. 

Peki halihazırda konut kredisi ödeyen vatandaşlar ne olacak? Takvim'de yer alan habere göre; kredi ödeyenlerin talebi konut kredisinde yapılandırma olması ve kredi faizlerinin düşük orandan hesaplanması oldu. Peki, konut kredisinde yapılandırma olacak mı?

Konut kredisi ödeyen binlerce vatandaş konut kredisi yapılandırma olacak mı sorusuna cevap arıyor.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA OLACAK MI?

Konut kredisi yapılandırma için henüz Vakıfbank, Ziraat Bankası veya Halkbank'tan bir açıklama gelmedi. 

KREDİ YAPILANDIRMA İLE NELER YAPILABİLİR?

- Bugünün faiz oranları üzerinden borcunuz yeniden hesaplanır ve daha az faiz ödemesi yaparsınız. 

- Taksitlerinizi azaltabilirsiniz.

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMASI NASIL OLUR?

Kredi çektiğiniz dönem ile bugün arasında faiz oranı farkı varsa (Bu fark yeniden yapılandırmaya değecek oranda olmalı) kredi borcunuzun yapılandırılması için krediyi çektiğiniz bankaya başvuru yapabilirsiniz. Bankadan yeniden yapılandırma masrafı ve erken kapama cezası bedeli ile beraber kalan borcun yeniden hesaplanması talep edilir. Eğer hesap edilen rakamda zarar edilmiyorsa borç yeniden yapılandırılabilir. Eğer sizin kredi çektiğiniz banka dışında bir bankada faiz düşüşü olduysa yine borcunuzu başka bankaya taşıyabilirsiniz. Fakat orada da farklı giderler oluşabilir. 

YENİDEN YAPILANDIRMA HESAPLAMASI

Kredi yapılandırma hesaplaması örneği:

Bir bankadan kredi faiz oranı yüzde 1,24 olan 120 ay vadeli ve 100 bin liralık bir konut kredisi çekildiğini düşünelim.

Kredinizin aylık taksiti 1,606.01 lira ve 12 ay ödediğinizi varsayalım kalan toplam ödemeniz 173.449,082 lira

Bankanızın sunduğu yapılandırma faiz oranı ise 120 ay vade için yüzde 0,99 olursa ve yüzde 2.00 kredi kapama cezası ödenmesi koşulu olduğu da göz önüne alındığında, masraflar hariç aylık ödenecek tutar 1.360,61 TL olur. Kalan toplam borcunuz yapılandırma sonrası 163,273.20 TL'ye düşer. Böylece 8.269,97 lira kar etmiş olursunuz.

- Bu hesaplamada bankanın masraf ücreti ya da varsa diğer giderler hesaplanmamıştır. 

KONUT KREDİSİ FAİZİ 0,64'E İNDİ!

Birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile kredi fırsatı sunulacak. Bankalardan yapılan açıklamada şu şekilde.

"Bu tarihi imkandan daha geniş kesimlerin istifade edebilmesi için müşteri başına verilebilecek kredi miktarı sınırlandırılmış olup; üç büyük ilimizde (İstanbul,  Ankara  ve İzmir) krediye konu olacak konutlar için 750 bin TL, diğer şehirlerimiz için ise en fazla 500 bin TL'ye kadar kredi kullandırılabilecektir. Kredi kullanımında %10'dan başlayan, düşük özkaynak/peşinat oranı uygulanacaktır."

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA NEDİR?

Konut kredisinde, faizler düşürüldüğünde tüketici düşük faizden kredisini ödemeyi talep edebiliyor. Bu durumda tüketicinin ödemekte olduğu kredi borcu kapatılıyor, düşük faizden yeni bir kredi açılıyor. Bu işlem yeniden yapılandırma şeklinde biliniyor. 

Kredi yeniden yapılandırma olarak da adlandırılan refinansman, kullanılmış bir kredinin kapatılarak daha düşük faiz oranları ile yeniden kredi kullanılması işlemi.

Faiz oranlarının yüksek olduğu dönemde kullanılmış olan bir konut kredisini, faizlerin düşmesi ile yeniden yapılandırmak mümkün hale geliyor. Eğer kullandığımız krediyi yine kendi bankamızın daha fırsatlı oranlarıyla kapatıyorsak refinansmanın adı, yapılan işlem aynı olmakla birlikte, bu kez "yeniden yapılandırma" oluyor.

Böylece tüketici daha düşük faiz oranı ile kullandığı kredi ile hem mevcut kredisini kapatıyor hem de faiz ödemelerini düşürüyor. Refinansman aynı banka ya da başka bir banka ile gerçekleştirilebiliyor. 

Konut kredisi yeniden yapılandırma ile;

– Dönemin düşük faizlerinden faydalanabiliyor.

– Taksitlerinizi azaltabiliyor.

– Daha az faiz ödeyebiliyor.

Tüketiciyi avantajlı hale getirme amacında olan refinansman kredisinde; avantaj için faiz indiriminden elde ettiginiz karın yeniden yapılandırma masraflarından daha fazla olması gerekmekte. 

Yapılandırmada yeni bir kredi kullanılması sebebi ile yeni masraflar oluşabiliyor. Tabi tüketici kredi kullanılan banka ile anlaşma sağlayabilirse, bu masrafların büyük kısmını ödemeyebiliyor. 

KONUT KREDİSİ YAPILANDIRMA MASRAFLARI NE KADAR?

Konut kredinizi yeniden yapılandırmak istediğinizde banka bazı masrafları isteyebilmekte. İşte, konut kredisi yeniden yapılandırma masrafları şöyle:

Erken kapatma cezası

Yüksek faizli kredi kapatılacağı için banka bu farkı talep edebiliyor. Özellikle konut kredilerinde 6 Mart 2007 yılından sonra (Mortgage Yasası yürürlüğe giriş tarihinden önce ) kredi kullananlar yüzde 2 oranında ceza ödemeyebiliyor.

Kredi masrafları

Yeni bir kredi açılacağı için başlangıçta istenen masraflar tüketiciden tekrar talep ediliyor (dosya ücreti, sigorta ücreti ve diğer masraflar gibi). Kredi kullanılan bankadan yeniden yapılandırma yapıldığında banka, bazı masrafları talep etmeyebilir.