Krediler
11 Mayıs 2020 11:36 Son Güncelleme: 11 Mayıs 2020 12:20

Konut kredi faizlerinde avantaj sürüyor!

Merkez Bankası tarafından yapılan indirim sonrasında konut kredisi faizlerinde düşüş yaşandı. Bankalar taşınmaz almak isteyen vatandaşlar için cazip kredi oranları sunuyor.

Konut kredi faizlerinde avantaj sürüyor!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgının etkisinin azaldığı şu günlerde ekonomi normale dönmeye başladı. Merkez Bankası'nın faiz indiriminin de ardından başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar vatandaşlara nefes aldıracak krediler sunuyor. 

Nisan sonunda Garanti BBVA, Kuveyt Türk, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), İNG ve Yapı Kredi Bankası ile başlayan konut kredisi faiz indirimlerine Mayıs ayında da devam ediyliyor.

En düşük konut kredisi faizi kamu bankalarının sıfır konutlara sunduğu yüzde 0.79 olurken, ikinci el konutta ise İNG, Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Yapı Kredi Bankası’nın uyguladığı yüzde 0.89 faiz oranı oldu.

Bankalardan 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplaması yapıldığında kredinin 120 ay vadede aylık taksitleri 2.718 TL'ye denk geliyor. Vade sonunda yapılan toplam geri ödeme ise 328.413 TL oluyor.

KONUT KREDİSİ NASIL ALINIR?

Konut kredisi kısa süre içerisinde birikim yapmadan ev sahibi olmak ve kira derdinden kurtulmak için en fazla tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Konut kredisi ile çok fazla kişi ev sahibi oluyor. Ancak bu kredi türünü kullanmak için bankanın gerekli gördüğü bazı şartları sağlanması gerekiyor. Bu nedenle konut kredisi kullanmak için ev krediye uygun olması gerekiyor. Aksi takdirde konut kredisi başvurusu onaylanmıyor. Çünkü bankalar verdikleri kredi karşılığında evi ipote olarak kabul ediyor. Bu şartla müşteriye kredi veriliyor. Bankalar kredi miktarını evin belirlenen fiyatının yüzde 80'i olarak açıklandı. Bu durumda alınacak evin fiyatının tamamını kredi olarak çekilemiyor. 

GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Türkiye Finans Katılım Bankası: Yüzde 89
Yapı Kredi Bankası: Yüzde 89
ING Bank: Yüzde 89
Ziraat Bankası: Yüzde 94
Halk Bankası: Yüzde 94
ICBC Bankası: Yüzde 94
Garanti BBVA Bankası: Yüzde 1,02

EMEKLİLERE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ

Ziraat Bankası, emekliler için düşük faizli kredi paketi açıkladı yüzde 0,,94 faiz oranından başlayan uygun koşullarda emekliler Ziraat Bankası'ndan kredi kullanabiliyor. Ziraat Bankası emekliler için konut kredisi kapsamında yüzde 0,94 faiz oranı sunuyor. 100 bin TL'lik bir ev için kredi çekildiğinde 120 ay vadede aylık  taksitler 1.393 TL'ye denk geliyor.