Konut Haberleri
04 Mar 2019 12:34 Son Güncelleme: 04 Mar 2019 13:07

Konut kredi faizleri için yeni düşüş mümkün mü?

Konut kredisi faiz oranları 1,28'e kadar düştü. Faiz oranlarındaki bu gerilemenin konut satışlarına olumlu yansıması bekleniyor. Peki konut almak için doğru zaman mı? Uzmanlar açıkladı...

Konut kredi faizleri için yeni düşüş mümkün mü?

Konut kredisi faiz oranları 1,28'e kadar geriledi. Faiz oranlarındaki bu düşüşün konut satışlarını artırması bekleniyor. Peki ev/konut almak için uygun zaman mı? Konut kredi faiz oranları daha da düşer mi? Konut alırken nelere dikkat etmeli? A Haber'de yer alan habere göre, Yatırım Uzmanı Taşkım Haşemoğlu ev alacaklara uyarılarda bulundu.

''En uygun dönem'' 

Faizlerdeki düşüşün satışlara olumlu yansıyacağını söyleyen Haşemoğlu, ''Konut kredisi faiz oranlarının 1,28'e inmesi piyasada olumlu bir etki yarattı. Sektörde gözle görülür bir canlanma oluştu. Satışları ciddi anlamda artırması bekleniyor. Bu dönem ev almayı düşünenler için çok uygun bir dönem'' dedi.

''Konut fiyatları artabilir''

Piyasanın canlandığını dile getiren Haşemoğlu, ''2018'in ikinci yarısında yaşanan sıkıntılar piyasının durgunlaşmasına neden olmuştu. 2019 itibariyle bu durağan dönemi atlatmaya başladık. Hükümetin ve bankaların faiz oranlarındaki desteğiyle de piyasada canlanma devam edecek. Bu dönemde konut fiyatlarının artması olağan, bu nedenle ev almayı düşünenler için en uygun dönem'' diye konuştu. 

 

150 bin TL'lik avantaj

Haşemoğlu, gerileyen konut faiz oranlarında eskiye oranla 500 bin TL'lik ev alanların 150 bin TL'lik kâr elde ettiğini ifade etti. Haşemoğlu, şu açıklamalarda bulundu: ''Fazilerler düştükten sonra herkes ne kadar avantaj sağladığının farkında. 500 bin liralık bir konutta 150 bin liralık bir avantaj sağlanıyor. Bu dönemde hangi konut projeden alırsanız alın, alım avantajlarınızdan yararlanabilirsiniz.''

Faizler Haziran ayına kadar düşecek

Faizlerin düşmeye devam edeceğini söyleyen Haşemoğlu ''Sektördeki canlılığın ve hareketliğinin seçimden sonra da devam edeceğini düşünüyoruz. Haziran ayına kadar faiz oranların daha da düşmesini piyasasında daha çok canlanmasını bekliyoruz'' açıklamasında bulundu.