Konut Haberleri
24 Tem 2018 09:34 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:54

Konut fiyatlarına ulaşım dopingi!

İstanbul’da ulaşım hatlarının geçtiği bölgelerde konut fiyatları adeta uçuyor. Anadolu Yakası'nda Sancaktepe ve Pendik, Avrupa Yakası'nda ise Kağıthane ulaşım hatlarına bağlı gelişimleriyle dikkat çekiyor.

Konut fiyatlarına ulaşım dopingi!
Ulaşım yatırımları konut fiyatlarını adeta uçuşa geçiriyor. İstanbul Anadolu Yakası'nda Pendik, Avrupa Yakası'nda ise Kağıthane değerlenen bölgeler olarak başı çekiyor.

Metro hattı talebi artırdı
Sabah Gazetesi'nen Seda Tabak'ın haberine göre, TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, İstanbul'da her geçen gün artan nüfus ile birlikte trafik probleminin de giderek büyüdüğünü ifade etti. Maya, "Dolayısıyla zamanlarını ev-iş aksında geçirmek istemeyen kişiler için de ulaşım imkânlarının artırılması oldukça büyük öneme sahip oluyor. Kent gelişimini ve yaşam standardını direkt etkilediği düşünüldüğünde ulaşım projelerinin, konut tercihlerinde her zaman belirleyici kriterlerden biri olduğu görülüyor" dedi. Maya, "Oturum ya da yatırım amaçlı konut alımlarında, ulaşım bağlantıları ile şehir merkezine ve iş alanlarına ulaşmak ya da projelerle birlikte değer artışı yaşanmasını beklemek artan talebi de beraberinde getiriyor" ifadelerini kullandı.


Fiyatlar artıyor
Maya sözlerine şöyle devam etti; "Maya şöyle devam etti: "Merkeze göre kısmen daha ulaşılabilir fiyatlara sahip olan kentin çeperleri olarak nitelendirilen bölgelerde, ulaşım projeleri ile birlikte yaşanan talep artışı ve buna bağlı olarak arz hareketliliği daha rahat görülüyor. Ulaşım hatlarıyla o bölgede konut projeleri de neredeyse eş zamanlı olarak geliştirilmeye başlanıyor. Hatta bazı yerlerde yatırımların ulaşım projelerinin önüne geçtiği görülüyor. Anadolu yakasında Sancaktepe ve Pendik, Avrupa yakasında Kağıthane bölgeleri bu duruma verilebilecek örneklerden birkaçı..."  Maya, sadece yeni ulaşım hattı projesinin açıklanmasının bile bölge fiyatları üzerinde etkisini gösterdiğini ifade etti.

Müteahhit ilgisi arttı
Kirazlı-Başakşehir metro hattının gündeme gelmesiyle birlikte, bölgede hem konut geliştiricilerin etkisi hem de yatırım amaçlı alımların etkisi hızlı bir şekilde görülmeye başlandığını ifade eden Makbule Yönel Maya, "Yeni açılan ve açılması planlanan metro hatlarında, bölge gelişimine bağlı olarak artan talep ve gayrimenkul değerlerindeki hareketlilik de daha rahat görülüyor. 2017 yıl sonunda tamamlanan ÜsküdarÇekmeköy metro hattının Yamanevler'e kadar olan bölümünde talebin yanı sıra konut geliştiricilerinin de ilgisi artmış durumda" açıklamasında bulundu.