Konut Haberleri
17 Eki 2020 11:55 Son Güncelleme: 17 Eki 2020 11:58

Konut fiyatları artışında ilk üç sıralaması... İstanbul geride kaldı!

İstanbul konut fiyatları artışında geride geldi. Yıllık konut fiyatları artışı sıralamasında ilk üç şehirde İstanbul ancak üçüncü olabildi.

Konut fiyatları artışında ilk üç sıralaması... İstanbul geride kaldı!

Yıllık konut fiyat artışları belli oldu. İstanbul ilk sırada yer alamadı. Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan rakamlara göre konut fiyatları ülke genelinde yıllık reel yüzde 12.9, İstanbul'da yüzde 23.3 yükseldi. İstanbul bu oranla sıralamada üçüncü olabildi. 

Merkez Bankası'nın Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE) Ağustos rakamları ve yıllık karşılaştırma oranları belli oldu.

TCMB Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, konut fiyatları Ağustos'ta yıllık bazda en çok İzmir'de arttı. İzmir'deki artış yüzde 27.5 oldu. İzmir'in ardından başkent Ankara geldi. Rakamlara göre Ankara'daki konut fiyatlarındaki yillık değişim oranı yüzde 26.2 oldu. İstanbul'daki oran ise yüzde 23.3 olarak gerçekleşti. 

Türkiye genelinde konut fiyatları, Ağustos ayında yüzde 2.1 yükseldi ve yıllık nominal artış yüzde 26.2 ve yıllık reel artış da yüzde 12.9 düzeyinde gerçekleşti.

Merkez Bankası'nın Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE) Ağustos'ta aylık bazda yüzde 2.1 artarak 144,4 düzeyine çıktı.

TCMB Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, konut fiyatları Ağustos'ta aylık bazda, İstanbul'da yüzde 2.2, Ankara'da yüzde 2.3 ve İzmir’de yüzde 2.1 yükseldi.

TCMB Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, konut fiyatları Ağustos'ta yıllık bazda, İstanbul'da yüzde 23.3, Ankara'da yüzde 26.2 ve İzmir’de yüzde 27.5 yükseldi.