Konut Haberleri
12 Nis 2018 10:34 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:45

Konut almanın tam zamanı

Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, konut fiyatlarının yılın üçüncü çeyreğinde zamlanacağını dile getirdi.

Konut almanın tam zamanı
Markalı konut projelerine ev sahipliği yapan Kartal son yıllarda en çok değerlenen ve yatırımcısına yüksek prim avantajı sunan bölgeler arasında yer alıyor. Kartal’ın yatırım yapmak isteyenlere yüksek kazanç sağlayacağını belirten Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, döviz ve inşaat maliyetlerindeki artışın etkisiyle yeni yapılacak konutlarla birlikte 2018’in üçüncü çeyreğinde Kartal başta olmak üzere prim potansiyeli yüksek tüm bölgelerde konut fiyatlarının artacağına dikkat çekti. Bu beklentiler nedeniyle konut stoklarının azalmaya başlayacağını söyleyen Tamer Son, inşaat maliyetlerindeki artışların mevcut markalı konut projelerinde fiyatlara yansımamış olması nedeniyle hemen teslim projelerden konut almanın tam zamanı olduğunu, bu fırsatı alıcıların iyi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Potansiyel konut alıcısı mercek altında

Potansiyel konut alıcısını mercek altına alan GYODER’in araştırmasına göre, konut alıcıları markalı bir konut için yüzde 26’lık bir fark ödemeyi kabul ediyor. Bu noktada çok sayıda markalı konut projesine ev sahipliği yapan bir bölge olarak ön plana çıkan Kartal, Anadolu yakasının Maslak’ı, Levent’i olma yolunda ilerleyerek yeni cazibe merkezi haline dönüşüyor. Fiyat avantajı açısından özellikle hemen teslim markalı projelerden konut almak için doğru bir dönem olduğunu vurgulayan Çukurova Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Son, demir, çimento gibi inşaat maliyetleri ve dövizdeki artışın mevcut projelerdeki konut fiyatlarına yansıtılmadığını ifade ederek, stoklar tükendiğinde konut fiyatlarının kaçınılmaz olarak yükseleceğini vurguladı. Son, döviz ve inşaat maliyetlerinde devam eden artışın etkisiyle yeni yapılacak konutlarla birlikte 2018 yılının üçüncü çeyreğinde hızlı fiyat artışları yaşanacağına dikkat çekti. Bu beklenti nedeniyle mevcut konut stoklarının azalmaya başlayacağını ifade eden Son, konut almak isteyen tüketicilere henüz zamların yansıtılmadığı cazip fiyatları kaçırmamaları için hızlı karar vermelerini tavsiye etti.

Yatırım için avantajlı bölge

Kartal’ın deniz, hava, karayolu ve raylı sistemler açısından İstanbul’da ulaşımı en kolay bölgelerin başında geldiğini vurgulayan Son, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Kentsel dönüşüm projelerinin hızlanması, Adliye Sarayı ve metronun gelişiyle birlikte gelişen Kartal, konut sektörüne yatırım yapmak isteyenler için oldukça çekici bir konuma geldi. Adalet Sarayı ile birlikte Kartal’daki beyaz yakalı çalışan nüfusu arttı. Ayrıca çok sayıda hastane nedeniyle sağlık sektörü çalışanlarının, okullar nedeniyle de öğretmenlerin ve çocuklu ailelerin tercih ettiği bir bölge haline dönüştü. Dolayısıyla, Kartal’dan yatırım amaçlı konut alanların daireleri çok hızlı bir şekilde kiraya verilebilir ya da istenildiğinde değerinde ve çok kısa sürede rahatlıkla satılabilir.”

Yapılacak yeni konutlarla birlikte fiyatlar artacak

Son dönemde proje ruhsatlarının sınırlandırılması gerekliliği konusunun gündeme geldiğine dikkat çeken Tamer Son, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de müteahhit olmak için belli kıstaslar aranmasının şart olduğunu söyledi. Tamamlama sigortası gibi sistemlerin sektör ve tüketiciler açısından daha güvenli bir yapı olacağını ifade eden Son, bu durumda yapı ve müteahhit sayısında yaşanacak azalışın maliyetlere etki edeceğini belirtti. Stokların azalmaya başlaması ve sektörü daha hızlı harekete geçirmesi beklenen teşviklerin etkisiyle mevcut projelerin satışı artarken yeni hayata geçirilecek konutların da daha maliyetli olacağını söyleyen Son, bu nedenle önümüzdeki dönemde konut fiyatlarının düşmeyeceğini aksine 2018 yılının üçüncü çeyreğinde artmaya başlayacağını vurguladı.