Güncel
25 Haz 2019 10:25 Son Güncelleme: 25 Haz 2019 10:28

Kiracılar konut sigortası yaptırmalı mı?

Posta Gazetesi Yazarı Can Kantar, bugünkü yazısında kiracıların konut sigortası ile ilgili merak ettiği birçok noktaya değindi.

Kiracılar konut sigortası yaptırmalı mı?

Posta Gazetesi Yazarı Can Kantar, bugünkü yazısında kiracıların konut sigortası muamasını ele aldı. 

İşte o yazı: 

Peşin peşin söylemek gerekirse ‘konut sigortası’ mutlaka yaptırılması gereken bir sigorta. Son günlerde yaşanan sel felaketlerinde çoğunlukla konutların zarar gördüğüne tanık olduk. Birçok şehrimizde sel afeti meydana geldi.

Seller evlere ciddi zarar verdi. Hatta bazı yerlerde evleri seller sürükledi. Yine yaşanan can kayıpları hepimizi derinden üzdü. Sigortacıların bir lafı vardır: “Siz sigortanızı yaptırın, canınıza bir şey olmasın, gerisini biz hallederiz.” Gerçekten de öyle cana bir zarar gelmediği müddetçe maddi hasarlar her zaman telafi edilebilir. Konut sigortalarıyla ilgili toplum genelinde yanlış bir algı var. Çok pahalı olduğu düşünülür. Tam aksine çok da ucuzdur aslında. Ayda 30-40 TL’ye evinizi sigorta yaptırabilirsiniz. İnsanların kafasında hep, “100 bin TL’lik bir aracın kaskosu mesela 2000 TL ise 400 bin TL’lik evim en az 8-10 bin TL’ye sigortalanabilir” algısı var. Bu yanlış bir düşünce. Araçlar mobil olduğu için riskleri daha yüksek. Bu nedenle primleri de daha pahalı. Konut sigortalarında ise iş tam tersidir.

DASK’ı ev sahibi yaptırsın!

Bu arada konut sigortası konusunda kiracılarda da yanlış bir düşünce hâkim. Çoğu, ‘Ev benim değil ki neden para harcayıp sigorta yaptırayım’ diyor. Bu da başka bir yanlış algı. Evine hırsız girdiğinde, su bastığında veya Allah korusun yandığında bundan zarar görecek kim? Tabii ki evde oturan kiracı.... Hatta şunu söyleyeyim ola ki evin geneline zarar verecek bir olay yaşanmışsa, ev sahibi bunun kiracı tarafından karşılanmasını isteyebilir. Hatta dava açabilir, evime zarar verdin diye...

İşte tüm bu risklerden korunmak için en iyisi kiracı da olsan ev sahibi de olsan sigortanı yaptırmalısın. Ayrıca bu sigortayı yaptırdığında bazı sigorta şirketleri klimanızın, kombinizin bakımını ücretsiz karşılıyor veya evdeki halınızı yıkatıyor. Yani vereceğiniz prim karşılığını size bir şekilde vermiş oluyor. Üstlendiği risk ise işin cabası… Yaz aylarında tatil için evler boşalacak. Sigortanızı ihmal etmeyin derim. 

Yazının tamamı için tıklayınız.