Güncel
08 Mar 2021 08:30 Son Güncelleme: 08 Mar 2021 08:52

Kiracı da kiralama yapabilir mi? Alt kiralama şartı nedir?

Gayrimenkullerin kiralanmasında sık sık yaşanan sıkıntılardan biri de 'alt kiralama' olarak biliniyor. 'Alt kiralama' yani kiracının kira ile kullandığı gayrimenkulü bir başkasına kiralaması olarak tanımlanıyor. Ancak her kiracı alt kiralama hakkına sahip olmayabilir.

Kiracı da kiralama yapabilir mi? Alt kiralama şartı nedir?

Kiracıların kiraladıkları gayrimenkulleri 'alt kiralama' ile tasarrufu mümkün mü? Kiracı da kiralama yapabilir mi? Gayrimenkullerin kiralık olarak kullanımında sık sık karşılaşılan sorular bunlar. 

Takvim gazetesindeki köşesinde Feride Hilal İmal, "Kiracı da kiralama yapabilir mi" sorusuna cevap verdi. 

KİRACI DA KİRALAMA YAPABİLİR Mİ

Mal sahibi olduğum dükkanda kiracı olan şirket, dükkanı alt kiralama ile başka şirkete kiralamış. Bu kiracıyı nasıl çıkartabilirim?

Kiracınızın alt kiralama yapabilmesi için ya kira sözleşmenizde ya da ayrıca yazılı bir şekilde alt kiralama yetkisi vermiş olmanız gereklidir. Eğer bu şekilde bir yetki vermediyseniz, hatta bu konuya sözleşmenizde hiç değinilmemişse kiracınızın alt kiralama yapması yasal değildir. Kanunda "Kiracı, konut ve çatılı işyeri kiralarında kiraya verenin yazılı rızası olmadıkça kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi, kullanım hakkını da devredemez" hükmü vardır. Ayrıca kiracı bu işyerinden tamamen ayrılmış, yeni kiracıya bırakmışsa, öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 ay içinde kaymakamlığa şikayet ederek tahliyeyi sağlayabilirsiniz.

 


.

ETİKETLER
#Alt kiralama