Konut Haberleri
10 Ağu 2012 23:10 Son Güncelleme: 09 Oca 2019 23:47

Kira Sözleşmesi Dolunca Kiracı Kapı Önüne Konulamayacak!

Tamer Heper, kira sözleşmesinin geçerli olduğu durumlarda kiracının hemen gayrimenkulden çıkarılamayacağını söyledi

Kira Sözleşmesi Dolunca Kiracı Kapı Önüne Konulamayacak!

Babadan kalan bir dükkanımız var, içinde de  kiracı var. Bir müteahhit buraya talip oldu, yıkıp  inşaat yapacak. Biz de 2013′te bunu yapmaya  hazırlanıyoruz çünkü kiracının sözleşmesi 2013′te bitiyor. Ancak kiracı, benimle beş yıllık sözleşme yapın ben de müteahhitten tazminat alırım diyor. Buna ne dersiniz? G.A.

Konu sizin kiracınızın düşündüğü kadar basit  değil. Birincisi her ne kadar kiracının sözleşmesi 2013′te son buluyor ise de biliyorsunuz kira sözleşmeleri bittiğinde kiracıyı “sözleşme bitti hadi çık” diye çıkaramazsınız. Sözleşme kendiliğinden birer yıl süre ile uzar. Dolayısı ile sizin kiracınızın 2013′te sözleşmesi son bulsa bile kendi isteği ile çıkmadığı sürece hemen günü  gününe çıkaramayacaksınız. Bunun için dava  açmanız gerekecek. Dava da ne kadar sürer artık  bunu bilemem. Dolayısı ile kiracınız bir tazminat talep edecek ise zaten bu halde talep edebilir duruma gelmiş. Bir de hiç yeri yokken beş yıllık  bir sözleşme yapmak mantıkla bağdaşmaz. Beş  yıllık bir sözleşme size neyi getirir, neyi götürür?
Yeniden inşa amacı ile tahliye davası açılacak  ise bunun için dava süresi vardır. Böyle bir dava sözleşmenin bitimini takip eden bir yıl içinde açılır. Siz beş yıllık bir sözleşme yaparsanız ve tahliye davası açmak durumunda kalacaksanız. Bu halde beş yılın sonunu bekleyeceksiniz.
Bu durum sizin için önemli bir risktir. Bir müteahhit bu duruma nasıl bir karar verir, bunu değerlendirin. Teklif bana makul gelmedi.
Tamer Heper /Posta