Kira
06 Ara 2013 15:10 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 00:43

Kira şoku!

Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Şükrü Kızılot, 5 Aralık tarihli yazısında kiracılara 2014 yılı şokunu yazdı.

Kira şoku!
İşte Şükrü Kızılot'un 'Kira şoku" başlıklı yazısı!

PEKİ OLAY NE?
Daha önce   Hürriyet  ’te okudunuz.   2014 yılı bina ve arsa metrekare bedelleri yeniden belirlendi.   Bazı il ve ilçelerde, arsa metrekare birim değerlerindeki artış, yüzde 40-50, bazılarında yüzde 100-300 oldu. Değeri yüzde 500 hatta yüzde bin artırılan arsalar bile var.

Şimdi diyeceksiniz ki;      “Arsa metrekare değerlerindeki astronomik artışın, ev sahipleri ile ne ilgisi var?”     Olmaz olur mu çok yakından ilgisi var. Evin ya da işyerinin emlak vergisine esas değeri hesaplanırken, arsa payının değeri de bina değerine ilave ediliyor. Böyle olunca, bazı evlerin değeri, normal piyasa değerinin bile üzerinde çıkıyor.     “Tamam bunu da anladık ama ev sahibi ve kiracı ile ilişkisini ve ‘şok’ dediğiniz olayı hala anlayamadık. O nedir?”   diye soranlar için de devamını açıklayalım.  

DEĞERİN YÜZDE 5’İ KİRA
Gayrimenkulünü kiraya verenler, o gayrimenkulün   emlak vergisi değerinin yüzde 5’inin altında kira beyan edemiyorlar  . Kira geliri beyan edilirken, evin vergi değeri de bildiriliyor.   Gelir Vergisi Kanunu’nda   “emsal kira bedeli esası”   başlıklı 73. madde var.   Bu maddeye göre; kiraya verilen gayrimenkullerin kira bedelleri, emsal kira bedelinden düşük olamıyor. Bu bedel de emlak vergisi değerinin yüzde 5’i oluyor.

BİR ÖRNEK:      İstanbul’da Şişli Dr. İsmet Öztürk Sokak’ta, net alanı 140 metrekare olan bir dairenin, emlak vergisi değeri, yaklaşık 2 milyon 400 bin lira.   Bu daireyi kiraya veren vatandaş, 2014 yılı kira geliri olarak, asgari 120 bin lira bildirmek zorunda. Bu da ayda 10 bin lira kira demek.     Aynı    ev ikinci bodrum katta bile olsa, yine aynı kira istenecekti!     Diyeceksiniz ki    “Olmaz böyle şey”     Oldu bile..   Bunun adı   “Şok”   değil de nedir?

MALİYE’NİN UYGULAMASI

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2013 yılında yayınladığı   “Kira Geliri Elde Edenler İçin Beyanname Düzenleme Rehberi”  nin 10 ve 11. sayfalarını birlikte okuyalım;     “Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması halinde  , ’emsal kira bedeli’     esas alınır. Buna göre;    - Gayrimenkulün bedelsiz olarak başkalarının kullanımına bırakılması,    - Kiraya verilen gayrimenkulün kira bedelinin EMSAL KİRA BEDELİNDEN DÜŞÜK OLMASI,   hallerinde emsal kira bedeli esası uygulanacaktır.

Emsal kira bedeli, EMLAK VERGİSİ DEĞERİNİN YÜZDE 5’İDİR”    

Görüldüğü gibi Maliye’nin kira geliri rehberinde, emlak vergisi değerinin yüzde 5’inin   “emsal kira bedeli”   olarak ele alınacağı belirtiliyor.  Danıştay’ın, emsal kira bedeli konusunda,   mükellef lehine   çok sayıda kararı var. Ancak 2013 yılı vergi rehberi ve yeni tarihli kararların da mevcut olması, Maliye’nin yüzde 5 uygulamasını sürdürdüğünü gösteriyor.

Yazının devamını okumak için tıklayınız