Konut Haberleri
04 Nis 2024 16:50 Son Güncelleme: 04 Nis 2024 16:52

Kira geliri olanlar dikkat! Yarın son gün: Cezai işlem uygulanacak

Konutu veya işyeri kira geliri olan vatandaşlar için elde ettikleri kira gelirlerinin beyanı için önümüzdeki Cuma son gün. Kira gelirini beyan etmeyen 21 bin liralık istisnadan yararlanamayacak ve cezai işleme tabi tutulacak.

Kira geliri olanlar dikkat! Yarın son gün: Cezai işlem uygulanacak

2023 yılında kira geliri elde edenlerin beyanname vermesi için son günün 1 Nisan olduğu açıklanmış ardından bu tarih 5 Nisan Cuma gününe uzatılmıştı.

Beyana tabi gelirleri sadece kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan oluşan mükelleflerin, 2023 yılı yıllık gelir vergisi beyannamelerini 1 Nisan 2024'e kadar ikametgahlarının bağlı olduğu yer vergi dairesine vermeleri gerektiğini belirtilmişti.

Mükelleflerin, hazır beyan sistemine "https://dijital.gib.gov.tr/" ya da "https://intvrg.gib.gov.tr/hazirbeyan/" adresinden kullanıcı girişi veya "e-Devlet" ile giriş yaparak beyannamelerini gönderebileceklerini bildirilmişti.

BAKAN ŞİMŞEK DE HATIRLATMADA BULUNMUŞTU
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de "2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin lira üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Şimşek, sosyal medya hesabından, kira beyannamelerine ilişkin bilgi vermişti.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, idari kayıtları (tapu, MERNİS gibi) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü vurgulayan Şimşek, şunları kaydetmişti:
"Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. 2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin lira üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan'a kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz."