Kira
19 Şub 2014 12:48 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 00:54

Kira geliri beyannamesi nedir?

Kira geliri beyan dönemi 1 Mart'ta başlıyor. Kira geliri elde ettiği halde beyanname vermeyen ya da eksik beyanda bulunan ev sahipleri verginin 5 katı para ödemek zorunda kalacak.

Kira geliri beyannamesi nedir?
Kira geliri beyannamesi, kira ile ele geçen gelirin vergisini ödemek üzere verilen beyandır. Bu vergi, ev sahibinin belirlenen gelir limitini aşması durumunda ödeme yükümlülüğü getirmektedir. Kiralarda beyan sınırı 2013 için 3 bin 200 lira olarak belirlenirken; yıllık bazda bu tutardan az kira geliri olan beyanname vermeyecek.  Ev sahibi 6 bin lira gelir elde etmişse, önce 3 bin 200 liralık sınır düşülecek, ardından kalan kazanç için vergi ödenecek.

İşte kira geliri beyanında merak edilenler...

Hangi dönemin vergisi için beyanname verilecek?


1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2013 tarihleri arasında elde edilen kira gelirinin beyannamesi verilecek.

Ne zaman ödenecek?

Beyanname verildikten sonra ödenmesi gereken vergi iki eşit taksitler halinde Mart ve Temmuz aylarında ödenecek.

İstisna işyeri olarak kiraya verilen gayrimenkuller için de geçerli mi?

Mesken olarak kiraya verilen gayrimenkullerden sağlanan gelirin bir kısmı vergiden istisna kabul ediliyor. İşyeri olarak kiraya verilen gayrimenkullerde bu hak yok.

Ne kadar vergi ödeyeceğim?

10 bin liraya kadar yüzde 15 vergi ödenmesi gerekiyor. Kademeli bir artış söz konusu.

Ortak konutlarda istisna tutarı aynı mı?

Aynı konuta birden fazla kişinin sahip olması durumunda bunların her birinin hissesine düşen kira payının, 2013 yılında 3 bin 200 lirayı aşması durumunda yıllık gelir vergisi beyannamesi verme zorunluluğu doğuyor.

Yıl içinde kiraya verilenler ne olacak?

Kiralama yılın başında ya da içinde, ne zaman yapılmış olursa olsun, o yıl elde edilen kira gelirinden istisna tutarın tamamı düşülebiliyor.