Kira
24 Mayıs 2022 12:11 Son Güncelleme: 25 Mayıs 2022 09:41

Kira artışlarıyla ilgili yeni gelişme! Kritik toplantı bugün

Kira artışlarıyla ilgili hükümet düğmeye bastı. Kira artışlarıyla ilgili Bakan Kurum Başkanlığında bugün saat 19:00'da bir toplantı yapılacak. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığından üst düzeyde temsilciler katılacak.

Kira artışlarıyla ilgili yeni gelişme! Kritik toplantı bugün

Son dakika :Türkiye'de konut fiyatları ve kira fiyatlarındaki artış sonrası hükümet harekete geçti. Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başkanlığında bugün saat 19.00’da bir toplantı yapılacak. Toplantıya Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Adalet Bakanlığından üst düzeyde temsilciler katılacak.

YÜKSEK ARTIŞA HOLLANDA MODELİ
Kira zamlarının ardından tavan fiyat uygulaması gündeme gelmişti. İstanbul gibi fahiş kira artışlarını yapıldığı iller için kiralara sınırlama getirilmesi gündemde.

Kirada fahiş fiyatların önüne geçilebilmesi için Hollanda modelinin gündemde olduğu belirtiliyor.

Konut sıkıntısı nedeniyle hızla artan ev kiralarına müdahale eden Hollanda hükümeti, puanlama sistemiyle birlikte tavan fiyat uygulamasını geliştirmişti.

Uygulama ile evin bulunduğu yer, büyüklüğü, oda sayısı gibi kriterlergöz önüne alınarak bir tavan fiyat belirleniyor. Evler için bu fiyatın üzerinde kira istenmiyor.