Konut Haberleri
06 Mayıs 2012 09:31 Son Güncelleme: 09 Oca 2019 23:25

Kentsel dönüşümde takas formülü!

Kentsel dönüşümde takas formülü!

Hükümetin depreme dayanıksız binalar için uygulayacağı kentsel dönüşüm yasasına takas formülü getirildi


Hükümetin depreme dayanıksız binalar için uygulayacağı kentsel dönüşüm yasasına takas formülü getirildi. Başlatılan yeni projeyle kentsel dönüşüm bölgesinde konutu bulunan mülk sahiplerine müteahhitlerin yeni bina yapmasını beklemeksizin istedikleri bölgeden konut alma imkanı sunuluyor. Sistem Barter tarafından kurulan Türkiye'nin en kapsamlı takas borsası www.takasdepo.com kentsel dönüşümde yıkılacak binaları sıfır binalarla değiştirecek dev bir proje hazırladı. Kentsel dönüşüm bölgelerinde faaliyet gösteren 100 emlakçı ve 20 inşaat şirketini de projeye dahil eden firma portföyünde yer alan 2 bin konutu takasa sundu. Hasarlı konutunu takas etmek isteyen kişi evini takasa sunarak Türkiye genelinde istediği daireyi seçip dilediği zaman taşınabilecek.

İnşaattan otomotive elektronikten gıdaya kadar 10 binden fazla firmanın üye olduğu takas borsası www.takasdepo.com şimdi de kentsel dönüşümde yıkılacak binaları sıfır konutlarla takas edecek. İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde bine yakın emlakçı ve inşaat firmasıyla anlaşma hedeflediklerini ifade eden Sistem Barter Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Besle, "Şu anda takas borsamızda 2 bin civarında konut yer alıyor. Evi yıkılacak konut sahibi ister konut havuzumuzdan isterse üye emlakçılarımızın elindeki konutlardan dilediğini seçebilecek. Kentsel Dönüşüm projesinin 10 yılda tamamlanması hedefleniyor. Daireleri yıkılacak olan konut sahiplerine müteahhitlerle anlaşmaları veya yeni yapılacak konutlara taşınmaları isteniyor. Fakat şu an sunulan teklifler ve alternatif fırsatlar yeterince bilinmediği için kafalarda soru işaretleri var. Konut sahipleri kimi zaman müteahhitlerle sorunlar yaşıyor. Başlattığımız projeyle alternatif bir imkan sağlıyoruz. Evini değiştirmek isteyenler üye emlakçılara veya doğrudan takas portalımıza başvurabilir. Uzman ekspertizler takas edilecek eve gelerek mülkün değerini tespit ediyor. Daire sahibi yeni alacağı konutun fiyat farkını ödeyerek istediği zaman taşınabiliyor. Oturduğu binanın deprem riski taşıdığını düşünerek yeni bir ev almak isteyen herkese kapımız açık" ifadelerini kullandı.

HASARLI EVİNİ VEREN YAZLIK VİLLA ALABİLİYOR

Projeye dahil olan emlakçılara eğitim vermeye başladıklarını anlatan Proje Yöneticisi Harun Coşkun da, "Şu an 100 emlakçıyla start verdiğimiz projede yakın zamanda 1000 emlakçıya ulaşmayı hedefliyoruz. Bu sayede çok hızlı bir şekilde talepleri toplayabilecek ve konut sahiplerine geniş bir yelpazede konut seçme şansı tanıyacağız. Ayrıca isteyen kişiye daire haricinde arsa, araba, dükkan, yat, yazlık gibi değişik takas imkanları da sunduk. Biz zaten takas borsamızda aylık ortalama 100 konutun takasını yapıyoruz. Yeni projemizle birlikte kentsel dönüşümde yıkılacak binalara da takas imkanı sunuyoruz" diye konuştu.