Konut Haberleri
25 Haz 2017 16:09 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:15

Kendine has mimarisiyle Ege köyleri...

Kendine özgü mimarisi, yemekleri ve sıcak ortamlarıyla son dönemde daha da ilgi görmeye başlayan Ege köyleri yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

Kendine has mimarisiyle Ege köyleri...
Türkiye'nin incisi Ege'de köyler sizi açık büfeler, sınırsız içkiler ya da su parklarıyla değil taş evler, leziz yemekler ve güler yüzlerle karşılıyor. Bu sıcaklığı bir kere alan turistler de bir daha bu köylerden kopamıyor.

İzmir'de yaklaşık 10 yıl öncesine kadar sadece temmuz ve ağustosta denize girmek isteyenlerin geldiği Alaçatı, bu köyler için örnek oluşturuyor.

Hayvan damı olarak kullanılan taş yapıların restore edilip butik otele dönüştürüldüğü, son dönemde ot yemekleri ve tasarım giysilere yönelik festivallerin düzenlendiği tatil beldesi, artık çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor.

Rüzgarı, rüzgar sörfü, yel değirmenleri, taş evleri ve kurabiyesiyle ünlü Alaçatı'daki butik otellerde kişi başı geceleme fiyatları 200 ile 700 lira arasında değişiyor.

ŞİRİNCE MAYA İLE İLGİ ODAĞI OLDU Ege'de köy turizminde örnek gösterilen diğer bir yer ise Şirince.

Efes Antik Kenti ve Kuşadası'na yakınlığıyla yabancı turistlerin ilgisini çeken Şirince, "2012'de Maya takvimine göre kıyametin kopacağı ve dünyada felakete uğramayan iki yerleşim yerinden biri olacağı inancının" haber konusu olmasıyla, ulusal ve uluslararası basının ilgi odağı haline geldi.

Kendine özgü evleri, bağcılığı, ekmeği ve zeytinyağıyla ünlü köyde 38 butik otelde kişi başı 80 ile 400 lira arasında konaklamak mümkün.

FOÇA'DA EŞSİZ TAŞ MİMARİSİÇeşme ilçesinde, Yunanistan göçmenlerinin yerleşik bulunduğu Çiftlikköy son dönemlerde turistlerin ilgisiyle karşılaşıyor. Yunanistan'ın Sakız Adası'na en yakın yerleşim birimi konumundaki köy, artık zor görünür hale gelse de geleneksel taş evleriyle ilgi çekiyor. Geçmişte balıkçılık ve tarımla geçinilen köyde, artık nüfusun büyük bölümü turizmle uğraşıyor. Barbun balığının merkezi konumundaki köy, kavunu, anasonu ve balık restoranlarıyla da biliniyor.

Çeşme'de bulunan Germiyan köyü, Yörük kültürüyle tanınıyor. Rüzgar pervanelerinin arasında kurulu köye beyaz boyalı duvarlara çizilmiş desen ve resimlerle süslenen sokaklardan giriliyor. Köy sakinlerinden Nuran Erden'in çizdiği resimlerin yanı sıra ekşi maya köy ekmeği ve ot yemekleriyle bilinen köy, kadınların başı çektiği bir topluluğun girişimiyle "Yavaş Gıda" hareketine katılan ilk köy oldu.

İzmir'in Foça ilçesi Kozbeyli köyü de özgün taş mimarisiyle dikkati çekiyor. Günübirlik turizmin açılan butik otellerle giderek konaklamalı turizme dönüştüğü köyün elle dövülen dibek kahvesi ünlü.

Ödemiş ilçesinde Bozdağ'ın yamaçlarında kurulu Birgi ise köy turizminde gelecek potansiyeli en yüksek destinasyonlar arasında gösteriliyor. Yerleşimi antik dönem öncesine uzansa da Aydınoğulları Beyliği döneminden kalma evleri, konakları ve camileri bulunan köy, çok sayıda dönem filmi ve diziye ev sahipliği yaptı. Son olarak TRT'de yayınlanan "Yeşil Deniz" dizisinin çekildiği Birgi'de butik otele dönüştürülen tarihi konaklar, misafir kabul etmeye başladı. Büyük turistik destinasyonlara uzak kalması nedeniyle turizmde hak ettiği hızda büyüyemeyen Birgi'yi, özellikle kafa dinlemek isteyen, Anadolu sıcaklığını arayan turistler tercih ediyor.

Aydın'da doğal güzellikleri, endemik bitki türleri ve organik tarımıyla ünlü Kuşadası'na bağlı Kirazlı köyünün ziyaretçi sayısı da gün geçtikçe yükseliyor. Yöresel ve organik ürünlerle yapılan yemeklerden oluşan menüleriyle ünlü restoranların açıldığı köyde, butik otel sayısı da hızla artıyor.

EN LEZZETLİSİ YILAN BALIĞI IZGARASIMuğla'nın Milas ilçesi Kapıkırı köyü ise manzarası, doğal güzellikleriyle yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırlıyor. Bafa Gölü kıyısında Heraklia Antik Kenti ile iç içe bulunan köy, göle taşan antik kalıntıları nedeniyle fotoğrafçıların tercih ettiği noktalar arasında yer alıyor. İçi ve çevresinde 5-6 evde pansiyon hizmeti verilen köyü, özellikle bahar aylarında, yürüyüş ve tırmanış ekipleri tercih ediyor. Bafa Gölü kıyısındaki restoranların en özel lezzeti ise yılan balığı ızgarası.

Milas'ın bir diğer turistik ilçesi ise Bodrum sınırındaki Kıyıkışlacık köyü. İasos Antik Kenti ile iç içe geçen turistik köyde, yazlık sitelerin yoğunluğu dikkati çekse de son dönemde pansiyonculuk da gelişiyor. Mavi yengeci ve levreğiyle ünlü Kıyıkışlacık, gezginlerin de uğrak notaları arasında bulunuyor.