Konut Haberleri
03 Mar 2018 16:27 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:41

KDV iadesi konut fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Milyarlarca liralık KDV iadesinin ekonomiye dönmesi inşaat ve yan sanayi sektörlerini heyecanlandırdı. İade ile gelecek paraların yeni projelere dönüşeceğini belirten müteahhitler, bunun konutlarda fiyata olumlu yansıyabileceğini söylüyor.

KDV iadesi konut fiyatlarını nasıl etkileyecek?
üm sektörlere adeta birer müjde olan Katma Değer Vergisi (KDV) kanununda değişiklikler öngören kanun tasarısı, Türkiye Büyük Millet Meclisine sevk edildi. 33 yıldır uygulanan KDV Kanun'unda yapılacak değişiklikler 25 maddeden oluştu. Milyarlarca liralık yeni can suyu, KDV alacağı bekleyen inşaat sektöründe de önemli bir gündem maddesi olarak yerini aldı. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, hükümetin inşaat sektöründeki faaliyetlerin devamı için en gerekli şey olan nakit ihtiyacının karşılanması adına güzel bir hamle yaptığını söyledi.Her firmanın 50-120 milyonluk alacağı var

KDV iadelerinin hızlı bir şekilde ödenmesinin sektöre olumlu yansıyacağını belirten Durbakayım, “Büyük ölçekli firmaların her birinin 50-120 milyon lira arasında değişen KDV alacağı bulunuyor. Bizim Teknik Yapı olarak yaklaşık 120 milyon liralık alacağımız var. Sektörde 200-300 firmanın bizim ölçeğimizde iş yaptığını hesaba katarsak bu ciddi bir büyüklüğe ulaşır. Bu büyüklükteki bir iade de yüksek faizli borçlanmanın önüne geçer. Kredi maliyetleri aşağı çekilince yeni yapılacak projelerde konut fiyatları daha düşük olur” şeklinde konuştu.
Proje sayısı artar

Son iki yılda 4 bin 500 konutu teslim ettiklerini belirten Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, KDV alacaklarının 170 milyon lira olduğunu söyledi. Timur, "Mevcut piyasa koşullarında bu kaynak kaybının finansman maliyeti yaklaşık 30 milyon lira. KDV alacakları piyasayı canlandırır ama konut fiyatlarını geri çekmez. Çünkü 2 yılda bina maliyetleri yüzde 34 arttı bu artış henüz fiyatlara yansımadı. Ama alacakların erkene çekilmesi yeni projelerin sayısını artırır" dedi. Vergi uzmanlarına göre de iadelerin hızlı olabilmesi için vergi dairelerinde tüm personelin konusuna hakim uzman kişilerden oluşması gerekiyor. İadeye konu işlemin tek bir kanaldan yapılması da isteniyor.

Arsadaki muafiyet de konut fiyatını düşürür 

Kanun değişikliği ile arsasını müteahhide veren de KDV’den muaf olacak. Sektör temsilcileri bu kararın da sektöre önemli bir etkisi olacağını söyledi. Sahibi olduğu arsayı müteahhide veren arsa sahibi, bunun karşılığında sadece aldığı konut veya iş yerleri için KDV ödeyecek. Şimdiye kadar arsa sahibi tüm inşaat için KDV ödüyordu. Bu maliyeti üstlenen müteahhit tutarı konut fiyatına ekliyordu. Düzenlemenin konut fiyatını düşürmesi bekleniyor.