Konut Haberleri
07 Eyl 2016 10:05 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 04:38

Kars-Tiflis-Bakü hattı Çin'e uzanacak

Kars- Edirne raylı sistemi İpek Yolu'yla birleşecek. Kars-Tiflis-Bakü hattı Çin'le birleşecek..

Kars-Tiflis-Bakü hattı Çin'e uzanacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin'in Hangcou kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nin sonunda Kongre Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Kars-Tiflis-Bakü hattının Çin ile birleştirileceğini belirtti.

Bunun da İpek Yolu'na katkı sağlayacağını, ayrıca Kars - Edirne raylı sisteminin de İpek Yolu'na destek vereceğini belirten Erdoğan ekledi: Edirne'de tüm kesimlerde heyecanla karşılandı. Edirne'de müteahhitlik yapan Yunus Ekşi, doğu ile batı arasında ticaret bağlarını güçlendirecek olan İpek Yolu projesinin Edirne'ye büyük faydalar sağlayacağını belirtti.

Edirne'ye ilgi artacak

Üretim ve sanayiye dayalı projelerin hareketleneceğini söyleyen Ekşi, "Bu proje bizi üretime yönlendirecektir. Kaliteli üretim yaparak yeni pazarlara satabiliriz. İnşaat maliyetleri de düşecektir. Lojistik ve nakliye önem kazanacaktır. Edirne için milat bir proje olur. Bu demiryolu projesinden en büyük faydayı görecek bir illerden biri Edirne'dir" dedi.

Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker, hızlı tren ve ticari işbirlikleriyle beraber Edirne'nin İstanbul'a yakın olmasıyla stratejik bir değer kazanacağını söyledi. Bazı büyük yatırımcıların Edirne'ye şimdiden ilgi duymaya başladığını anlatan Çeker, "Edirne'de lojistik gelişecektir. Bu projeden sonra Edirne'de araziler değerlenip satışların artacağını tahmin ediyorum. Umarım bu projeler gerçekleştirilip ülkemiz ve şehrimize değer katar" ifadelerini kullandı.

Edirne'de kuyumculuk yapan Rahmi Cömert ise "Edirne böyle projelerle eski güçlü zamanlarına dönebilir. Edirne'nin tanınması turizmin gelişmesine katkı sağlayacak bu proje, çok büyük faydalar sağlar" dedi. 71 yaşındaki Halit Kıyaklın da gençlere yeni iş alanları ve istihdam oluşturabilecek projelerin en kısa sürede başlanmasını temenni ettiğini söyledi.