Konut Haberleri
13 Eki 2017 09:18 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:29

Karaburun'un kaderi değişti! Gayrimenkul rüzgarı esiyor

İzmir'in turizmden payını alamayan ilçesi Karaburun'un kaderi yeni yol yapım çalışmalarıyla değişti. Bölgede gayrimenkul hareketliliği yüzde 23 artarken 150 bin TL'ye satılan konutlar 500 bin TL'ye kadar artış gösterdi.

Karaburun'un kaderi değişti! Gayrimenkul rüzgarı esiyor
Yeni yol yapım çalışmalarının ardından gayrimenkul alım satım hareketliliğiyle dikkat çeken İzmir'in en küçük ilçesi Karaburun'da fiyatlar adeta uçtu.  
 
Toplam 55 kilometrelik yolun 40 kilometrelik bölümünün tamamlanmasıyla ilçede gayrimenkul alım satımı ve fiyatlarında hissedilir artış yaşandı.

ALIM SATIM İŞLEMLERİ YÜZDE 23 ARTTI

İlçe Tapu Müdürlüğü kayıtlarından derlenen bilgiye göre, yol çalışmasının başladığı 2015 yılında toplam bin 572 gayrimenkulün alım satım işlemi yapılırken geçen yıl yüzde 23 artışla bu rakam bin 972'ye ulaştı. Bu yılın ocak-eylül döneminde de alım satım işlemi bin 484 olarak gerçekleşti.
 
Karaburun Belediyesine yapılan yeni inşaat ruhsatı başvurularının da önemli ölçüde artması dikkati çekiyor. Buna göre 2015 yılında 145 olan inşaat ruhsatı başvurusu geçen yıl 203'e, bu yılın ocak-temmuz döneminde ise 188'e yükseldi.
 
Denize yakın arsalar ve özellikle de köylerde atıl durumda bulunan taş evler yatırımcıların ilgi odağı olurken ilçenin hemen her yerinde görülebilen satılık levhaları da rakamları doğruluyor.

İSTANBUL'DAN İZMİR'E GÖÇ
 
İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu yaptığı açıklamada, Karaburun'un emlak ve gayrimenkul satışı olarak altın çağını yaşadığını söyledi.
 
Yolun başlayacağını duyan yatırımcının yıllar öncesinde ilçede yatırım yapmaya başladığını anlatan Güleroğlu, bu artışta İstanbul'dan İzmir'e göçen insan sayısında artış olmasının belirleyici olduğuna işaret etti.
 
İzmir çevresindeki turizm ve yaşam merkezlerinde metrekare fiyatları en uygun bölge olan ilçenin yatırımcıyı cezbettiğini anlatan Güleroğlu, "İstanbul ve yabancı yatırımcılar nedeniyle Karaburun'da fiyatlar yüzde 30-40 civarında hareketlilik gösterdi. Karaburun en gözde yer haline geldi çünkü Çeşme ve Alaçatı'da fiyatlar çok yükseldi. Yatırım bu tarafa doğru yöneldi. İstanbul-İzmir Otoyolu'nun açılmasının da bu bölgede gayrimenkul hareketliliğinin katlanarak artmasına neden olacağını düşünüyoruz." dedi.
 
TAŞ EV FİYATLARINDA ASTRONOMİK ARTIŞ
 
Güleroğlu, ilçede özellikle eski taş evlerin fiyatlarının astronomik olarak arttığına değinerek, "Alaçatı'da yaşananların benzerine şahit oluyoruz. Birkaç yıl önce 150 bin liraya satılan bir ev ya da arsaya bugün 500 bin lira isteniyor. İçinde yerleşim bulunmayan köhne durumda binalara 1 milyon lira gibi bedeller isteniyor." diye konuştu.
 
Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yol çalışmalarının başlamasının ilçelerinin gelişmesine olumlu yansıdığını, yolun gelecek yıl tamamlanmasıyla turizmde önemli bir atılım gerçekleştireceklerini bildirdi.
 
İlçedeki yapılaşma hızına dikkati çeken Çakır, amaçlarının doğayı koruyarak planlı büyümek olduğunu bunun için imar çalışmalarına önem verdiklerini ifade etti.