Kadıköy Kurbağalıdere ıslah çalışması 2017'de tamamlanacak

Yıllardır süren İstanbul Kadıköy’deki Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının bir türlü sona ermemesi art arda gelen kaza ve ölümün ardından vatandaşların tepkisini çekiyor.

Kadıköy Kurbağalıdere ıslah çalışması 2017'de tamamlanacak - Sayfa 1

Yıllardır süren İstanbul Kadıköy’deki Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının bir türlü sona ermemesi art arda gelen kaza ve ölümün ardından vatandaşların tepkisini çekiyor.

14
Kadıköy Kurbağalıdere ıslah çalışması 2017'de tamamlanacak - Sayfa 2

Yoğun koku ve kirliliğe neden olan Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmalarını İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yürütüyor.

24
Kadıköy Kurbağalıdere ıslah çalışması 2017'de tamamlanacak - Sayfa 3

ÖZKA İnşaat ve AKM Yapı’nın Proje Müdürü Sinan Selçuk Togay konuyla ilgili değerlendirmede bulundu. Togay, “Burada dere ıslahı yani temiz su ile atık suyu birbirinden ayırt etmek için çalışmalar yapıyoruz. Atık suları bir an önce Kadıköy’deki atıksu arıtma tesislerine göndermek için çalışıyoruz. Haziran ortası gibi başarmış olacağız. Yerin 10 metre altına 3 metre genişliğindeki borular, dünyada ilk kez uygulanan bir teknikle balçığın içinden döşendi. Şu anda boru döşenme işi bitti. Çalışmalar daha hızlı ilerleyecek. Önümüzdeki yıl mayıs gibi tamamlayacağız” dedi.

34
Kadıköy Kurbağalıdere ıslah çalışması 2017'de tamamlanacak - Sayfa 4

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, çalışmaya ilişkin ilginç bir açıklama yaparak, “Kurbağalıdere şu anda kanalizasyon halinde. Derenin yeniden eski haline gelmesi çok zor. Burası Kurbağalıdere gibi bir atığı temizleyemez. Burada sadece gözle görülebilen kirlerden arınacak ve Marmara denizine aktarılacak. Bu da birçok hastalığa yol açacak” şeklinde iddiayı gündeme taşıdı.

44