Güncel
07 Eki 2020 19:30 Son Güncelleme: 07 Eki 2020 19:30

Kadıköy Belediye binası yıkılıyor yerine ne yapılacak

Hasanpaşa'daki Kadıköy Belediye binasının yıkımı için geri sayım başlıyor. Kadıköy Belediye Başkanı Şendil Dara Odabaşı, yıkım sonrası ortaya çıkacak araziyle ilgili de bilgi verdi.

Kadıköy Belediye binası yıkılıyor yerine ne yapılacak

Mimarisi ile de dikkat çeken Kadıköy Belediyesi binası yıkılacak. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, yıkım sonrası ortaya çıkacak arazinin yeşil alan ve deprem toplanma merkezi olarak değerlendirileceğini açıkladı. 

Başkan Odabaşı, "Kadıköy’de yeşil alan sıkıntısı var, deprem toplanma alanı sıkıntısı var, özellikle pandemi sürecinde insanların biraraya gelebileceği, gezebileceği yeşil alanların çok sınırlı olduğunu deneyimledik. Sıkışan bir Kadıköy var. Eğer yeni bir yer bulabilirsek, Kadıköy Belediyesi’nin mevcut binasını yıkarak burayı da bir yeşil alana ve meydana çevirme projemiz var. Bununla ilgili tüm girişimlerimizi yaptık, yapmaya devam ediyoruz." dedi. 

YENİ BİNA İÇİN ARSA ARANIYOR

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, yıkım sonra belediye hizmet binasının nerede yapılacağı ile ilgili ise "Belediye binamızı yeniden inşa edebileceğimiz bir arsayı bulma aşamasındayız." dedi. 

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Söğütlüçeşme AVM projesiyle ilgili olarak da TCDD’nin açıklamasına göre istasyonun olduğu yere AVM yapılmayacağını duyurdu.

Kadıköy Belediyesi binası İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin kararıyla 10 yıllığına Kadıköy Belediyesi’ne tahsis edilmişti. O karar, Kadıköy Belediyesi’ne resmi olarak da tebliğ edildi ve belediye binasının bulunduğu arsa resmen Kadıköy Belediyesi’nin oldu.

SÖĞÜTLÜÇEŞME TREN İSTASYONUNUN OLDUĞU YERE AVM YAPILMAYACAK

Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı, Hasanpaşa’daki belediye binası ile karşılıklı konumda olan Söğütlüçeşme tren istasyonuna yapılması planlanan AVM projesine ilişkin ise, “Hukuksal süreç devam ederken biz değişik mecraları kullanarak, gazetelerde, televizyonlarda Söğütlüçeşme’de AVM yapılmasına karşı olduğumuzu defalarca beyan ettik. Bununla ilgili sosyal medya çalışmaları yaptık, kamuoyunu aydınlatmak için açıklamalar yaptık. Kadıköy halkı da bize destek verdi” diye konuştu.

Odabaşı, gelinen süreci şöyle anlattı: “Geçen hafta Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) bir açıklama yaptı. Açıklamanın ilk cümlesi, ‘Söğütlüçeşme tren istasyonudur bir AVM projesi değildir.’ Bu bizim için çok olumlu bir gelişme ve çok kıymetli bir açıklama. Bu açıklama uyarınca şunu anlıyoruz, TCDD yani Ulaştırma Bakanlığı istasyon binasını yenileyecek. Bir viyadük yapılması gerekiyor, onu yapacak. Bunun haricinde bir AVM yapmayacak. Çünkü açıklamanın içeriği bu.”

AVM PROJESİ GELİRSE KARŞI ÇIKARIZ

Başkan Odabaşı, bu bölgede yeşil alanların, yürüyüş alanlarının olmasından memnuniyet duyduklarını belirterek "Ama yine bir AVM projesi getirirlerse biz buna karşı çıkmaya devam edeceğiz. Şu anda bize ulaşmış somut bir proje veya bilgi yok, sadece duyumlarımız var, aktarılan bazı bilgiler, açıklamalar var. Tekrarlamak gerekirse Bakanlığın açıklamasını çok kıymetli ve değerli buluyoruz. Sürecin takipçisi olacağız” dedi.