Güncel
10 Eki 2020 13:50 Son Güncelleme: 10 Eki 2020 13:51

Kaddafi'nin kayıp servetinin izi bulundu: 2 Türk gözaltında

Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'ye ait 160 milyon euro değerindeki kayıp servetinin izi Fransa'da bulundu. Servetin geri kalan önemli bir kısmının Türkiye'de olduğu düşünülüyor.

Kaddafi'nin kayıp servetinin izi bulundu: 2 Türk gözaltında

Muammer Kaddafi'nin kayıp olan 160 milyon euro değerindeki servetinin izi, Fransa'da bulundu. Fransa'da yaşayan bir Türk çift servetle olan ilişkileri ispatlanınca gözaltına alındı. Polis, Türk çifti on binlerce euro yıpranmış banknotu kullanması üzerine yakaladı. Soruşturmanın sürdüğü bildiriliyor. 

Fransız haber kaynaklarının aktardıklarına göre polis servetin geri kalan önemli bir kısmının Türkiye'de olduğu düşünüyor.

KAYIP SERVETİN HİKAYESİ

Kaddafi kayıp servetinin maceralı öyküsü, 2010 yılında Libya hükümetinin Alman Merkez Bankası'ndan bilinmeyen bir sebeple aldığı 160 milyon euro ile başlıyor. Servet 100 ve 200 euro banknotlardan oluşuyor. Paralar önce Bingazi'deki bir bankada tutuluyor. Kaddafi'nin öldürülmesinin ardından başlayan iç savaşta 2017 yılında, Libya Ulusal Ordusu paraya el koyuyor. 

Servetin yarısı iyi muhafaza edilmiş ve kullanılabilir durumda. Ancak diğer yarısı uzun bir süre su altında kaldığı için zarar görmüş ve solmuş bir halde bulunuyor.

Libya Ulusal Ordusu'nun iyi muhafaza edilmiş 80 milyon euroluk kısmı silah ve teçhizat alımında kullandığı düşünülüyor. Geri kalan 80 milyon ise daha sonra deterjanla yıkandığı için kullanılamaz hale geliyor.

AVRUPA'DA GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Kaddafi'nin servetine ait banknotlar ilk kez 2018'de Avrupa'da gün yüzüne çıkıyor. Fransız polisine göre paraların yüzde 90'ının kaynağı Türkler. Bunun gerekçesi ise ise somut bir olaya dayandırılıyor. Arap işçiler bu banknotları değiştirmek için bankaya gidiyor. İşçilerin bozdurmak istedikleri paraları kaçak olarak çalıştıkları Türk iş verenlerden aldıkları ileri sürülüyor. 

KADDAFİ'NİN PARALARI DOLAŞIMDA

Servete ait çok sayıda paranın dolaşımda olduğu biliniyor. Birleşmiş Milletler nezdinde konu hakkında soruşturma sürerken, Avrupa Merkez Bankası da seri numaraları bilinen yıpranmış paraların alınmaması için bankalara uyarıda bulunuyor.

Fransız sahte para ile mücadele birimi, Fransa'nın Limoges kentinde söz konusu parayı kullanan Türk çiftini ise sorguya çekerek, haklarında inceleme başlattı. Çift, yıpranmış banknotları Türkiye'de gerçek değerinin yüzde 50 ila 75'ine satın aldıklarını, bunları daha sonra yaptıkları işlerde kullanarak kullanıma soktuklarını söyledi.

TÜRK ÇİFT 40 BİN EUROYU KULLANIMA SOKTU

Çiftin, toplamda 40 bin euro değerinde banknotu kullanıma soktuğu düşünülüyor. Soruşturmayı yürüten görevliler, banknotların her yerde çıkmaya devam edeceği uyarısında bulunarak Türkiye'de milyonlarca euronun kaldığını düşünüyor.

Diğer yandan, 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'den yasa dışı seçim yardımı aldığı iddia edilen eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin davası sürüyor. Sarkozy'nin ekim ayında hakim karşısına çıkması bekleniyor.