Konut Haberleri
28 Mayıs 2017 10:37 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:12

İzmir Opera Binası'na Türk-Avusturya imzası!

Türkiye'nin opera sanatına özel ilk binasının ihalesini Avusturyalı Waagner-Biro'nun da yer aldığı konsorsiyum kazandı.

İzmir Opera Binası'na Türk-Avusturya imzası!
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, projesi Ulusal Mimari Yarışması ile belirlenen, mimari ve teknik donanımıyla Avrupa'daki sayılı örnekler arasında yer alması öngörülen opera binasının yapımı için açılan ihale tamamlandı.

Çağdan Mühendislik A.Ş ve Waagner-Biro Austria Stage Systems AG konsorsiyumu ihaleyi 429 milyon liralık teklifle kazandı. Yasal süreçlerin tamamlanmasının ve yer tesliminin ardından Türkiye'nin ilk opera binasının yapımına başlanacak.

Açıklamada konsorsiyumda yer alan Avusturyalı şirketin, 1854 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında sembolleşen sanat mekanlarına imza attığı, Sydney, Venedik, Viyana, Berlin, Kopenhag, Moskova, Buenos Aires, Rio, Seul, Şangay gibi kentlerin opera ve tiyatro binalarını tamamladığı belirtildi.

Konsorsiyumun Türk ortağının ise halen Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın yapımına devam ettiği ifade edildi.

Karşıyaka'da yapılacak opera binası, bin 435 kullanıcı kapasiteli ana salon ve sahne, 437 seyirci kapasiteli küçük salon ve sahne ile prova salonlarıyla 73 bin 800 metrekarelik inşaat alanına sahip olacak.