Konut Haberleri
08 Oca 2018 16:52 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:37

İzmir İstanbul'u tam 3'e katladı

Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi raporu, İzmir’in konutta en çok rağbet gören il olduğunu ortaya koydu. İzmir ulaştığı rakamlarla Megakent’i de üçe katlamayı başardı.

İzmir İstanbul'u tam 3'e katladı

 
Yeni yılın emlak sektörü adına ilk önemli raporu Merkez Bankası’ndan geldi. Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksi, Türkiye’de konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ilin İzmir olduğunu ortaya koydu. Ege’nin incisi fiyat yükselme performansıyla İstanbul’u bile neredeyse üçe katladı. Raporda dikkat çeken sonuçlardan bir de İstanbul’un fiyat yükselme grafiğinde Türkiye ortalamasının altında kalması oldu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksleri, fiyat artışında Türkiye’nin 3 bölge olarak farklılaştığını ortaya koyuyor. Batı’da Ege ve Trakya’da fiyatlar yükseliyor, Orta Anadolu ortalamalara yakın seyrediyor. Doğu - Güneydoğu’da ciddi kan kaybı var. İstanbul ve Ankara, Güney illeri seviyesine yakın.

EN FAZLA İZMİR’DE ARTIYOR

Endeksteki değişime göre, son yıllarda İstanbul ve Ankara gibi illerden de göç alan İzmir, konut fiyatlarının en çok arttığı il. Artış yüksekliğine göre ikinci sırada Ege Bölgesi’nin diğer üç ili Aydın, Denizli ve Muğla var. Marmara Bölgesi'nden Bilecik, Bursa ile Balıkesir ve Çanakkale yine ilk 5 içinde yer alıyor. Bu illeri Marmara'dan Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ izliyor.

İSTANBUL'DA ARTIŞ ORTALAMA ALTI

Marmara’nın diğer illeri İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova listede epey arka sıralarda hatta İstanbul, yüzde 6,3'lük değişimle yüzde 10'luk Türkiye ortalamasının da altında. Bir dönem yabancıların konut alımında tercih ettiği Türkiye’nin turizm başkenti Antalya'nın da yüzde 8,4'lük artışla Türkiye ortalamasının altında kalması dikkat çekiyor. Doğu ve Güneydoğu'da ise türkiye ortalamasının üzerine çıkan sadece birkaç il var: Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli ile Erzurum, Erzincan ve Bayburt. En son sırada ise sadece 0.7 artışla Batman, Mardin, Siirt ve Şırnak geliyor.  


İlgili haberler: