Konut Haberleri
26 Kas 2020 15:00 Son Güncelleme: 26 Kas 2020 18:44

İzmir depreminin ardından 5 bin konut projesi hazır, inşaat başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremin ardından İzmir'de 5 bin konutun projesinin tamamlandığını açıkladı. Kurum, yıkılan binaların bulunduğu 7 ayrı bölgede yerinde dönüşüm için de harekete geçildiğini söyledi.

İzmir depreminin ardından 5 bin konut projesi hazır, inşaat başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depremi sonrasında yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugün itibarıyle 5 bin konutun projelerini hazırladıklarını belirtti.

İzmir Ticaret Odasının Meclis Toplantısı'na video konferans yöntemiyle katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depreminden hemen ardından İzmir tarihinin en büyük kentsel dönüşümünü, deprem dönüşümünü başlattıklarını söyledi.

Bakan Kurum, çalışmalar dahilinde depremden hemen sonra hasar tespit çalışmalarını 10 gün içerisinde tamamladıklarını söyledi. Kurum, yıkılan binaların bulunduğu 7 ayrı bölgede yerinde dönüşüm çalışmalarını hızlıca başlattıklarını dile getirerek şöyle konuştu: 

"Bu alanlarda toplamda 1648 bağımsız bölümü, bunların 1452'si konut, 196'sı dükkan olmak üzere yerinde, 7 proje bölgesinde inşa ediyoruz. Yine Bayraklı'da 3 milyon 800 bin metrekare büyüklüğündeki rezerv yapı alanımızda ilk etapta yapacağımız 3 bin konut için çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Toplamda bugün itibarıyla 5 bin konutumuzun projelerini hazırladık. 4 gün önce gerçekleştirdiğimiz son İzmir ziyaretimizde mahalle sakinleriyle bir araya gelerek paylaştık. Yapacağımız tüm konutlar, zemin artı 4-5 katı geçmeyen, bölge mimarisine uygun, sağlıklı her türlü sosyal donatısı olan ve afetlere karşı dayanıklı yeni yaşam alanları olacak. Örnek bir şehircilik anlayışıyla projelerini hazırladığımız bu alanlar, kültürel ve sosyal alanlar, yeşil alanlar, okul, camisiyle sosyal donatılarıyla tamamlayıp İzmirli kardeşlerimize teslim etmiş olacağız."

Bakanlık olarak her zaman İzmir'in ve İzmirlilerin yanında olacaklarını dile getiren Kurum, "Sizleri her zaman destekleyeceğiz. Yapacağımız bu örnek proje ile İzmir'deki kentsel dönüşümü, depreme karşı konutlarımızın hazırlanması noktasındaki çalışmalarımızı kararlı bir şekilde yürüteceğiz." ifadelerini kullandı.

Tüm belediyelerle toplantılar yapılıp taleplerin alındığını dile getiren Kurum, İzmir'deki vatandaşların ihtiyaç duyduğu tüm alanlara ilişkin bakanlığın gerek maddi, gerek teknik verebileceği tüm destekleri ifade ettiklerini anlattı.

Bu sürecin el birliğiyle yürütülmesi gerektiğini vurgulayan Kurum, "El birliğiyle bugüne kadar İzmir depreminin yaralarını sardık, bundan sonraki süreçte de sanayicimizle, iş adamımızla, odalarımızla, tüm vatandaşlarımızla birlikte en iyi İzmir'i inşa etmek için var gücümüzle çalışacağız" dedi.