Kentsel Dönüşüm
21 Şub 2021 08:22 Son Güncelleme: 21 Şub 2021 08:43

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden dev kamulaştırma! 2 yılda 310 milyon TL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2019 ve 2020 yıllarında 310 milyon liralık kamulaştırma yaptı. 2021 yılında ise kamulaştırmalar için 218 milyon lira harcanması hedefleniyor. İBB Başkanı Soyer, bazı yatırımların kamulaştırma bedelinin yapım maliyetinden çok daha fazla olmasına rağmen İzmir’i ayağa kaldırmak için bunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden dev kamulaştırma! 2 yılda 310 milyon TL

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB), İzmir’deki yatırım ve projelerini hayata geçirebilmek için iki yılda 310 milyon liralık arazi ve bina satın alarak kamulaştırdı. Belediyeden yapılan açıklamaya göre 2021 yılındaki kamulaştırmalar için ise 218 milyon lira harcanacak.

İBB yeni yollar, meydanlar ve kavşaklar açmak, yeşil alanları artırmak, spor salonları, alt–üst geçitler, itfaiye tesisleri inşa etmek, otopark ve mezarlık alanları ile kentsel dönüşüm-gelişim alanları oluşturmak, arkeolojik kazılar için uygun alan hazırlamak, kente sağlıklı içme suyu sağlamak, kanal, yağmur suyu, içme suyu ve arıtma tesisi yatırımı yapabilmek amacıyla ihtiyaç duyulan her yerde arazi ve bina satın alındı.


 
2019 ve 2020 yılı kamulaştırma harcamalarında satın alınan gayrimenkuller hem önemli proje ve hizmetlerin yapılabilmesi hem de kente katma değer kazandırılması adına değerlendirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin kalkınması ve gelişmesi için yatırımlara ara vermeden devam ettiklerini belirterek “Projelerimizi hayata geçirirken yurttaşlarımızın ve kentin ihtiyaçları doğrultusunda planlama yapıyor, gerektiğinde kamulaştırma yaparak yolumuza devam ediyoruz. Bazı yatırımlarımızın kamulaştırma bedeli yapım maliyetinden çok daha fazla olmasına rağmen İzmir’i ayağa kaldıracak, kentin planlı gelişmesini sağlayacak projeleri hayata geçirmek için tüm gayretimizle çalışıyoruz” dedi.

Tunç Soyer’in İzmir’de öncelik verdiği projelerin başında gelen Kadifekale'den Konak Pier'e uzanan tarihi aksın canlandırılması çalışmaları kapsamında en çok kamulaştırma bedeli Kadifekale’deki Arkeoloji ve Tarih parkı alanı için ödendi. Antik Tiyatro ve çevresini gün yüzüne çıkarmak için yürütülen çalışmalar kapsamında 47 milyon 850 bin liralık kamulaştırma yapıldı. Bunu yaklaşık 30 milyon liralık kamulaştırma bedeli ile Basmane bölgesini ayağa kaldıracak tarihi iki yapı olan Bıçakçı Han ile Yıldız Sineması’nın satın alınması izledi.

Dikili’de bulunan Çandarlı Turizm Tesis Alanı için 20,5 milyon liralık kamulaştırma yapıldı. Kentin önemli sıkıntılarından biri olan otoparkın yapımı için Buca, Ödemiş, Seferihisar, Bayraklı, Foça, Selçuk ilçelerinde 40 milyon lira bedelle arazi satın alındı.

Bayındır’da otopark ve meydan düzenlemesi için yaklaşık 4 milyon liralık kamulaştırma yapıldı. Bunu 3 milyon 720 bin liralık kamulaştırma bedeli ile Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı özgün kimliğine kavuşturmak ve bölgedeki ziyaretçi hareketliliğini artırmak için yürütülen Kemeraltı ve Çevresi Yenileme Projesi izledi.