Konut Haberleri
06 Oca 2021 13:59 Son Güncelleme: 06 Oca 2021 14:11

İstanbul'da yeni metro hattı müjdesi! Üç semtte fiyatlar artacak...

İstanbul'daki metro ağı genişliyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yeni bir hattın müjdesini verdi. O hatta yer alan üç semtte emlak fiyatları hareketlenecek.

İstanbul'da yeni metro hattı müjdesi! Üç semtte fiyatlar artacak...

İstanbul'da yeni metro hattı müjdesi verildi. Müjdeyi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu oldu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’nde bir dizi ziyaret gerçekleştirerek incelemelerde bulundu. Başkan İmamoğlu, ziyaret sırasında Beylikdüzü halkının uzun süredir beklediği İncirli-Beylikdüzü metro hattı için çalışmaların başlayacağını açıkladı. 

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü’nde bir dizi ziyaret gerçekleştirerek incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında İmamoğlu'na  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  CHP Milletvekilleri Turan Aydoğan, Emine Gülizar Emecan ve Eren Erdem katıldı. 

Beylikdüzü Belediyesi'nden verilen bilgiye göre incelemeler sırasında açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İncirli-Beylikdüzü metrosu için açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu açıklamasında “Beylikdüzü için çok güzel işler yapacağız” diyerek çok yakında metro çalışmalarının başlayacağı müjdesini verdi.

EŞİT HİZMET GÖTÜRECEĞİZ

Ekrem İmamoğlu, “Bizden önceki dönemde CHP belediyelerinin olduğu yerler ile Ak Parti’li belediyelerin olduğu yerler arasında kişi başı Büyükşehir’in yaptığı yatırım bedeli 1 e 3 oranındaydı. Biz söz veriyoruz, Genel Başkanımızın da talimatıyla İstanbul’un bütün ilçelerine, hangi partiye oy verirse versin eşit hizmet götüreceğiz. Ancak bu bölge çok ihmal edildi, yaklaşık 18 yıldır metro sözü verilen bir yer burası. İnşallah İncirli Beylikdüzü metro hattını harekete geçireceğiz" ifadelerine yer verdi. 

BUGÜNE DEK BAŞLAMADI

Daha önce eski İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş; kapasitesinin çok üzerinde kullanılması sebebiyle aşırı yoğunluğun olduğu Beylikdüzü-Söğütlüçeşme metrobüs hattını rahatlatmak amacıyla 2012 yılında aynı güzergaha metro yapılması projesini gündeme taşımıştı.

2015'te yapılan protokollerle bu kapsamda planlanan Yenikapı-İncirli Metro hattı ve İncirli-Sefaköy Metro hattının yapım işleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredildi. Sefaköy-Beylikdüzü arasındaki metro hattının yapım işi ise İBB'ye devredildi. Fakat bugüne dek metro hatlarının yapımı başlamamıştı. 

BEYLİKDÜZÜ-SEFAKÖY-İNCİRLİ HATTI

İBB'nin yeni yönetimi görev başına geldiğinde yaptığı değerlendirmede, projelendirme çalışmaları devam eden Beylikdüzü-Sefaköy hattının uzatılarak Beylikdüzü-Sefaköy- İncirli şeklinde yapılmasının İstanbul ulaşımı ve kamu kaynaklarının verimli kullanılması açısından daha olumlu sonuçlar vereceği kanaatine vardı.

Bunun üzerine İBB Raylı Sistemler Daire Başkanlığı, 13 Ağustos 2020'de Ulaştırma Bakanlığı'na başvuruda bulundu ve hattın uzatılması ve yapımının İBB'ye devredilmesi için protokol yapılmasını istedi. Talep yazısında, hattın uzatılması ile İncirli'de 3 raylı sistem hattı ile entegrasyon sağlanabileceği ve bakanlığın üstlendiği İncirli-Yenikapı metro hattı yapılana dek Avrupa yakasının ulaşımının önemli ölçüde rahatlayacağı ifade edildi. 

Beylikdüzü-Sefaköy-İncirli Metro hattının; yolculuk değerleri, fizibilite etüdü, işletmesel senaryolar doğrultusunda kesintisiz ve yolcu aktarması olmadan tek bir hat olarak işletilmenin uygun olacağına dikkat çekildi. 

Bakanlığın da uygun görmesi halinde bu konuda 2015 tarihli protokole ek olarak yeni bir protokol yapılması talebinde bulunuldu. 

İBB'den edinilen bilgiye göre talebin uygun görülmesi halinde İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü hattı ve bu hattan Esenyurt'a bir bağlantı hattının yapımına 2021'de başlanması hedefleniyor.