İmar-Yapı
16 Oca 2021 16:56 Son Güncelleme: 16 Oca 2021 17:07

İstanbul'da imar devrimi! Binalarda sarnıç zorunlu! Yağmur suyu heba olmayacak

Kuraklığın her geçen yıl artmasıyla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi devrim niteliğinde bir imar değişikliğine gitti.

İstanbul'da imar devrimi! Binalarda sarnıç zorunlu! Yağmur suyu heba olmayacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi devrim niteliğinde imar değişkliği yaptı. Kuraklığın her geçen yıl arttığı ve susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalan İstanbul'da binalardaki yağmur suyunun heba olmaması için harekete geçildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kabul edilen İstanbul İmar Yönetmeliği Taslağı’na göre 1000 metrekarenin üzerindeki yapılarda yağmur suları için sarnıç zorunluluğu getiriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi son toplantısında İstanbul İmar Yönetmeliği Taslağı da ele alındı. Taslağa göre 1000 metrekarenin üzerindeki parsellerde, kamu yapılarında, alışveriş merkezi ve inşaat alanı 5 bin metrekareyi geçen ticari yapılarda binaları zemin suyundan korumak, bahçe sulamak, oto yıkama, tuvalet rezervuarları vb. işlerde kullanılmak üzere bir drenaj sistemi oluşturularak, çatı ve zemin sularının yer altında oluşturulacak sarnıçta toplanması zorunlu hale getirildi.

OY BİRLİĞİYLE KABUL

İBB Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Tevfik Göksu, “Bu düzenlemenin hem çağın şehir tasavvuru açısından çok anlamlı olduğunu hem de çevresel bilinç açısından çok önemli bir hamle olduğunu düşünüyorum. İstanbullulara hayırlı olsun diyorum” diye konuştu.

İBB Meclisi CHP Meclis Üyesi Sedat Özkan da alınan kararın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı sonrası Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe gireceğini bildirdi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Kentsel Yenileme Komisyonu ortak raporu Meclis’te oy birliğiyle kabul edildi. Boşa akıp giden yağmur sularının toplanması gelecek günlerde İstanbulluları bir nebze olsun rahatlatacak.