Politika
25 Oca 2021 19:11 Son Güncelleme: 25 Oca 2021 19:26

İsrail'in büyük oyunu! 2020'de 80 ülkeden 20 bini aşkın Yahudi'ye ev verildi...

İsrail, ülke nüfusunu çoğaltmak için “İsrail’e Dönüş Yasası” uyguluyor. Yasayla birlikte ülkeye 2020 yılında 80 ülkeden 20 bini aşkın Yahudi yerleşti. Gelenler, Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistin topraklarında yapılan evlere yerleştiriyor.

İsrail'in büyük oyunu! 2020'de 80 ülkeden 20 bini aşkın Yahudi'ye ev verildi...

İsrail, Ortadoğu'da büyük oyunununda yeni hamlesini ilerletiyor. “İsrail’e Dönüş Yasası” çıkaran  devlet, dünyanın her yerinden gelen Yahudilere vatandaşlık ve ev veriyor. 2020 yılında 80 ülkeden 20 bini aşkın Yahudi yasayla birlikte İsrail'e taşındı. 

2021 yılında daha büyük bir göçmen dalgasının beklendiği İsrail'de hazırlıklar yapılıyor. Yeni Şafak gazetesi konuyu okurlarına ulaştırdı. Habere göre sözde “İsrail’e Dönüş Yasası”na göre herhangi bir Yahudi’nin çocuğu ya da torunları eğer İsrail’e göç ederse, otomatik olarak İsrail vatandaşlığı alma hakkı kazanıyor. İsrail yönetimi önümüzdeki yıllarda 250 bin Yahudi’nin ülkeye döneceğini ileri sürüyor. 

YAHUDİ GÖÇ DALGASI

Yahudi Göçmenlik Bakanlığı, dünyanın dört bir yanından 80 ülkeden 20 binden fazla yeni göçmenin İsrail’e taşındığını duyurdu. Kovid-19 salgını korkusunun Yahudilerin İsrail’e göç etmelerinin yeni bir sebebi olduğu ve Yahudiler’in İsrail’de kendilerini güvende hissettiği belirtildi. İsrail’in, sağlık kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından yeni bir Yahudi göçü dalgasına hazırlandığını doğrulandı.

Ekonomik krizler, dini ve ideoloji gibi sebeplerle Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen göçmenler çoğunlukta. Amerika’dan İsrail’e Yahudi göçünü teşvik eden Nefesh B’Nefesh adlı kuruluş şu açıklamada bulundu: 

“Geçen yıl 811 aile, buna ek olarak evli olmayan bin kişi ve 332 emekli İsrail’e taşınmayı seçti. Son gelenler arasında 198 doktor korona ile mücadelede ön saflarda savaştı.”

İŞGAL TOPRAKLARINA YERLEŞİYORLAR

İsrail’in, uyguladığı işgal politikası çerçevesinde gelen Yahudilerin büyük kısmı, işgal altında olan Doğu Kudüs ve Batı Şeria’da Filistin toprakları üzerinde yapılan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine yerleştiriliyor. Doğu Kudüs’te bulunan Yahudi yerleşimci sayısı 200 bini, Batı Şeria’daki yerleşimci sayısı ise 400 bini geçti.