Sektörel
31 Eki 2015 13:30 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 03:40

İş Bankası'ndan büyük kar

Türkiye İş Bankası 2015'in ilk 9 ayında 2.2 milyar lira net kar elde etti

İş Bankası'ndan büyük kar
Türkiye İş Bankası bu yılın ilk dokuz aylık dönemindeki net karı 2.2 milyar TL, özkaynak büyüklüğü ise 29.5 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Sektörüne öncülük eden ve uluslararası platformlarda ülkemizi başarıyla temsil eden İş Bankası, sağlıklı büyüme stratejisini kararlılıkla uygulamaya devam edecektir” dedi.

Türkiye İş Bankası’nın toplam aktif büyüklüğü, 2014 yılsonuna göre yüzde 17.7 artışla yılın ilk dokuz ayında 279.9 milyar TL’ye ulaştı. Aynı dönemde nakdi ve gayri nakdi krediler ile ülke ekonomisine sağladığı destek toplam 236.8 milyar TL olan İş Bankası 2.2 milyar TL seviyesinde net kâr elde etti. Aktiflerin yüzde 64.6’sını oluşturan toplam nakdi krediler 180.9 milyar TL düzeyine çıkarken, özkaynak büyüklüğü 29.5 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, yılın ilk dokuz aylık finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “İş Bankası, ülkemizi de olumsuz etkileyen bölgesel jeopolitik sorunların, finansal piyasalardaki dalgalanmaların ve yurtiçi belirsizliklerin yoğunlaştığı bir ortamda, yılın üçüncü çeyreğinde de, sorunsuz ve sürdürülebilir büyüme politikasını başarıyla uygulayarak aktif büyüklüğünü 279.9 milyar TL’ye yükseltmiş ve Türkiye’nin en büyük özel bankası olmaya devam etmiştir.”

'Ekonomiye sağladığı destek 236.8 milyar lira'

Bankadan yapılan açıklamaya göre, İş Bankası’nın toplam nakdi kredi hacmi önceki yılsonuna göre yüzde 16.1 oranında büyüyerek 180.9 milyar TL’ye, gayri nakdi kredileri ise yüzde 30.6 artışla 55.9 milyar TL’ye yükseldi. Ekonomiye sağladığı toplam destek 236.8 milyar TL’ye ulaşan İş Bankası, böylelikle krediler yoluyla ülke ekonomisine en büyük katkıyı veren banka oldu. Bankanın ticari kredileri, nakdi krediler içindeki yüzde 74’lük payıyla ağırlıklı kalem olmaya devam etti. Bankanın takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı, yüzde 1.7 seviyesinde gerçekleşti.

İş Bankası’ndan yapılan açıklamada, 'İş Bankası’nın toplam mevduat hacmi, geçtiğimiz yılsonuna göre yüzde 16.8 oranında büyüyerek 156 milyar TL’ye ulaştı. Yılın ilk dokuz ayında yurtiçi piyasalarda toplam 9.1 milyar TL, yurtdışı piyasalarda ise 1.7 milyar ABD Doları muadili tutarında menkul kıymet ihracı gerçekleştirerek fon kaynaklarını çeşitlendiren banka, temin edilen fonların vadelerinin uzatılmasına yönelik de etkin bir politika izlemeye devam etti. İş Bankası, bunun yanı sıra, Eylül ayı içerisinde 20 ülkeden 42 bankanın katılımıyla, 281 milyon ABD Doları ve 796.5 milyon Euro tutarında olmak üzere iki dilimli 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi temin etti. Banka, bu işlemle geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki sendikasyon işlemine göre yüzde 100’ün üzerinde bir yenileme oranına ulaşarak, uluslararası piyasalarda kendisine duyulan güveni bir kez daha teyit etmiş oldu.' denildi