Güncel
13 Oca 2021 18:37 Son Güncelleme: 15 Oca 2021 20:46

İnşaat sektörünün yüzü 2020'de güldü! Raporlarla ortaya çıktı...

2020 yılında inşaat sektörünün yüzü güldü. “Hazır Beton Endeksi” 2020 Aralık Ayı Raporu’nda ortaya çıkan rakamlara göre sektör yılı pozitif kapattı.

İnşaat sektörünün yüzü 2020'de güldü! Raporlarla ortaya çıktı...

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) “Hazır Beton Endeksi” 2020 Aralık Ayı Raporu'nun yayınladı. İnşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya çıkaran rapora göre sektör 2020 yılını pozitif kapattı. 

THBB, her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Aralık Ayı Raporu’nu yayınladı. Yayınlanan rapora göre faiz indirimleri ile beraber normalleşme adımlarının hızlandığı Haziran'dan itibaren toplamda yedi aydır inşaat faaliyetlerindeki yukarı yönlü hareket devam ediyor. Faaliyet Endeksi’nin en yüksek endeks değeri olarak yılı kapattığı görülüyor.  

Beklenti Endeksi, Kasım ve Aralık'taki yükselişle beraber yılı pozitif tarafta kapattı. Güven Endeksi yılın tamamında yalnızca haziran ayında eşik değeri aşmış olmasına karşın, yılın sonuna doğru yükselişe geçti.

Hazır Beton Endeksi Aralık Ayı Raporu’ndaki bütün endekslerde geçen seneye kıyasla olumlu bir tablo söz konusu. Güven Endeksi hâlen negatif tarafta olmasına rağmen önceki yıla kıyasla en fazla yükselen endeks olarak görünüyor. Faaliyet Endeksi aralık ayında, hem önceki yıla kıyasla artış göstermiş, hem de en yüksek endeks olarak yılı kapattı.

Raporun sonuçlarını masaya yatıran THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Temmuz-ağustos-eylül döneminde, yani 3. çeyrekte ekonominin toparlanmasına imkân tanıyan düşük faiz öncesinde 8 çeyrek daralan inşaat sektörü %6,4 büyümüştür. 2008 küresel krizinde dahi 7 çeyrek daraldıktan sonra %8 büyüyen inşaat sektörünün 8 çeyrek üst üste daralma göstermesi dikkat çekicidir.” dedi. İnşaat dışında herhangi bir sektörün 8 çeyrek yani 2 yıl boyunca negatif büyüme göstermediğine dikkat çeken Yavuz Işık, “Bunun anlamı, inşaat ve ona girdi veren imalat sektörleri için yalnızca 2020 yılı değil aynı zamanda 2019 da oldukça zor bir yıl olmuştur.” dedi.

Faiz indirimleri ile birlikte normalleşme adımlarının hızlandığı haziran ayından itibaren başlayan rüzgârın inşaat sektörü açısından hâlen dinmemiş olduğunu dile getiren Yavuz Işık, “Bu durum sektörün yelkenlerini şişirmesine imkân tanımaktadır Yılın son çeyreğinde bu etkinin azalmış olduğu görülmekle birlikte inşaat yılı pozitif tarafta kapatmıştır.” dedi.