Fuar
20 Şub 2019 15:03 Son Güncelleme: 20 Şub 2019 15:11

İnşaat sektörünün gözü Arap yatırımcıda!

Geçen yıl 7 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan ve milyonlarca dolarlık alım satımın yapıldığı Gayrimenkul Fuarı'na konut alımında vatandaşlık şartlarının kolaylaştırılmasının etkisi ile bu yıl daha büyük katılım bekleniyor.

İnşaat sektörünün gözü Arap yatırımcıda!

Junior Fuarcılık'tan yapılan açıklamaya göre, Türk gayrimenkul sektörü  ile Körfez bölgesinden yatırımcıları, acenteleri ve bireysel alıcıları buluşturan  13. Gayrimenkul Fuarı ve Arap-Türk Zirvesi, 23-24 Mart'ta Hilton Convention  Center'da düzenlenecek.

Arap Türk İş Adamları ve Yatırımcılar Derneği (ARABTURK) ana  sponsorluğunda düzenlenecek olan fuara, 51 firma toplam 270 proje ile katılırken,  ziyaretçi sayısının 7 bini aşması öngörülüyor.

Fuar kapsamında düzenlenecek Arap-Türk Zirvesi'nde de Körfez ülkeleri  ve Arap dünyasından gelen yatırımcıların Türk firmalarla milyon dolarlık iş  bağlantıları yapmaları bekleniyor.

Ayrıca fuarda Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından konut ve  yatırım yapan Araplara vatandaşlık hakları anlatılacak.

"Vatandaşlık hakkı, satışları artıracak"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Junior Fuarcılık Yönetim Kurulu  Başkanı Haktan Öztunalı, fuarı 12 yıldır düzenlediklerini belirterek, toplamda  157 bin gayrimenkul sektör yatırımcısı ve profesyonelini ağırladıklarını  bildirdi. 2007 yılından bu yana yüz milyonlarca dolarlık alım-satım işlemini  gerçekleştirdiklerini kaydeden Öztunalı, geçen yıl fuarı yaklaşık 7 bin kişinin  ziyaret ettiğini, bu yıl da 7 bini aşkın ziyaretçi beklediklerini belirtti.

Öztunalı, fuarın Türk gayrimenkul sektörü ile Körfez sermayesini tek  bir platformda buluşturduğuna işaret ederek, "Körfez ülkelerinin yanı sıra  Azerbaycan, Almanya, Rusya, İngiltere, Hollanda ve Bosna Hersek'ten de alıcılar  fuara gelecek. Ayrıca Türkiye'de yaşayan Araplardan da katılım bekliyoruz.  Türkiye'de konut alımı ile vatandaşlık şartının 250 bin dolara düşürülmesi  ülkemizdeki gayrimenkullere yabancı ilgisini artırdı. Bu ilginin fuara da  yansıyacağını düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Öztunalı, bu yıl özellikle Suudi Arabistan, İran, Irak, Suriye, Fas ve  Tunus'tan yoğun bir katılım beklediklerini vurguladı.

"Yabancılardan büyük talep var"

ARABTURK Başkanı İsmail Altın da son dönemde Körfez ülkelerinden  Türkiye'ye çok büyük bir talep olduğuna dikkati çekerek, gayrimenkul alımıyla  vatandaşlık şartlarının kolaylaştırılması ile birlikte konut satışlarının çok  arttığını vurguladı.

Körfez bölgesi için Türk vatandaşlığı almanın önemli bir konu  olduğunun altını çizen Altın, "Bu zirvede de 19 Körfez ülkesinden ticaret  odalarına ve konsolosluklara vatandaşlık edinimi ile ilgili tüm bilgileri  vereceğiz. Şimdiden fuara çok yüksek bir talep olduğunu gözlemliyoruz. Ayrıca  Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'ın ülkedeki yabancılara  yönelik vergileri artırıp sağlık ve eğitim maliyetlerini yükseltmesi, bu  ülkelerden ciddi bir çıkışa neden oldu. Bu kaçıştan Türkiye olarak ciddi bir pay  alabiliriz." ifadelerini kullandı.

Altın, 2019 için yabancılara 45 bin konut satışına ve 15-20 milyar  dolarlık hasılata ulaşılabileceğini kaydetti.