İnşaat
09 Mar 2019 18:43 Son Güncelleme: 09 Mar 2019 18:43

İnşaat sektöründe para krizi büyüyor

İnşaat sektöründen yaşanan mali sıkışıklık yeni yılın ilk iki ayında da etkisini göstermeye devam ediyor. Satışların ciddi oranda düşmesiyle nakit akışı durma noktasına gelen sektörün önemli oyuncuları çözüm arayışında.

İnşaat sektöründe para krizi büyüyor

İnşaat sektörü için devlet ve özel sektör eliyle yapılan tüm kurtarma operasyonları kanayan yarayı iyileştirmeye yetmiyor. Konut satışlarının 2018’i düşüşle kapatmasının ardından yeni yılın ilk ayında da negatif görünüm sergilemesi tehlikenin boyutunu bir kez daha gözler önüne serdi. Özellikle konut kredi faizlerindeki yüksek seviyeler, arz talep dengesinin bozulması ve konut fiyatlardaki yüksek artış rakamlardaki düşüşün ana nedenleri olarak ön plana çıktı.

2010’DAN BERİ EN DÜŞÜK SEVİYE

İnşaat sektörünün çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) hazırladığı son raporda da sektörde çalan sirenlere bir kez daha dikkat çekti. Rapora göre; inşaat sektöründe yaşanan mali sıkışıklık 2019 yılının ilk iki ayında da sürdü ve 15 alt sektörde önemli gerilemelere yol açtı. 2018 yılında inşaat malzemesi ortalama sanayi üretiminin 2017 yılına göre yüzde 2 küçüldüğü belirtilirken başlanan yeni işlerin 2010’dan bu yana en düşük seviyeye gerilediğine vurgu yapıldı.

MALİ SIKINTILARA ÇÖZÜM ŞART

Raporda ayrıca inşaat sektöründe ve piyasalarında yaşanan talep ve finansman sorunları nedeniyle yeni inşaat siparişlerindeki dalgalanmanın devam etmesinin beklediğinin de üzerinde duruldu ve şu ifadeler kullanıldı: Artan inşaat maliyetleri nedeniyle işletme sermayesi ihtiyacı yükseldi. Müteahhitler bu mali sıkışıklıkların yarattığı finansman sorunlarını inşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan en önemli engel olarak görmeye devam ediyor. Mali sıkıntılar çözülmeden inşaat sektöründe kalıcı bir iyileşme yaşanmasının gecikeceği öngörülüyor.

RUHSAT SAYISI YARI YARIYA DÜŞTÜ

İnşaat sektöründe talep yönündeki daralma, artan maliyetler ve müteahhitlik sektöründe yaşanan sıkıntılar nedeniyle, alınan yapı ruhsatlarında özellikle konut tarafında önemli bir gerileme yaşandı. Konutlar için alınan yapı ruhsatları sayısı 2017 yılında 1,37 milyon daire iken 2018 yılında 640 bin daireye indi. Alınan yapı ruhsatlarındaki düşüş inşaat ve konut sektöründe yeni başlangıçların 2019 yılında zayıf seyredeceği yönünde de fikir oluşmasına neden oldu.