İnşaat
13 Ağu 2020 10:53 Son Güncelleme: 13 Ağu 2020 11:27

İnşaat sektörü Temmuz'da da hız kesmedi!

“Hazır Beton Endeksi” 2020 Temmuz Ayı Raporu’ yayınlandı. Haziran'da inşaat faaliyetleri tarihi zirveyi gördükten sonra temmuz ayı da olumlu geçti.

İnşaat sektörü Temmuz'da da hız kesmedi!

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi ile Türkiye’de inşaat sektöründeki yaşanan gelişmeleri ortaya çıkarıyor. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden biri haline gelen ve aynı zamanda üretiminin ardından hızlı bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır betonla ilgili bu Endeks, inşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan en önemli göstergelerden biri haline geliyor.

THBB tarafından her ay merakla beklenen Hazır Beton Endeksi’nin 2020 Temmuz Ayı Raporu’nu yayınladı. Rapor sonucunda Haziran'da faaliyet tarihi zirveyi gördükten sonra temmuz ayı da olumlu geçti. Hazır Beton Endeksi 2020 Temmuz Ayı Raporu’nun sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Konut kredi faizindeki düşüş konuta olan ilgiyi üst seviyeye çıkardıktan sonra inşaatlar hız kesmeden yoluna devam ediyor. Beklenti Endeksi’nin pozitif tarafta yer aldığı görülüyor ancak Güven Endeksi’nde bir önceki ay gördüğümüz yükseliş temmuzda yerini düşüşe bıraktı. Faaliyet ve Beklenti Endeksleri’nin eşik değerin üzerinde olması, temmuz ayının her anlamda inşaat sektörü açısından olumlu geçtiğini ortaya koymaktadır.” şeklinde konuştu.

“Haziran ayından sonra temmuz ayı da inşaat ve bağlantılı girdi sektörleri açısından oldukça iyi geçti.”

Ekonominin neredeyse tüm göstergelerinde ortaya çıkan iyileşme sinyallerinin inşaat sektöründe de görüldüğünü söyleyen Yavuz Işık, “Haziran ayından sonra temmuz ayı da inşaat ve bağlantılı girdi sektörleri açısından oldukça iyi geçti. TÜİK’in temmuz ayı konut satış verileri henüz açıklanmadı ancak Hazır Beton Endeksimiz temmuz ayında da inşaat sektörünün hız kesmeden faaliyetlerine devam ettiğini göstermektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın paylaştığı kredili konut satış verileri de bu hareketliliği işaret etmektedir. Bakanlık verilerine göre, 2020 temmuz ayında ülke genelinde kredili konut satışları geçen yılın temmuz ayına göre 10 kat artarak toplamda 141 bin 434 konut kredili olarak satılmıştır. Kredi faizlerinin düştüğü 1 Haziran'dan itibaren gerçekleşen kredili konut satışı ise 250 bin 792'ye ulaşmıştır. Önümüzdeki dönemde konut satışlarının devam etmesini beklemekle birlikte pandemiyle mücadelede yeni alınabilecek tedbirler gibi ekonomiyi etkileyebilecek belirsizlikler Güven Endeksi’mizde aşağı yönlü bir harekete neden olmuştur.” şeklinde konuştu.

İnşaat sektöründeki yükselişin ekonomiye katkısından bahseden Yavuz Işık, “600 bin kişilik ilave istihdam kapasitesi ile birlikte düşünüldüğünde inşaat sektöründeki ivmenin devam etmesi yalnızca sektör açısından değil Türkiye ekonomisinin genelindeki büyüme ve istihdam açısından da önemlidir.” dedi.

Hazır Beton Endeksi Temmuz Ayı Raporu’nda yer alan bütün endekslerde geçtiğimiz yıla oranla olumlu bir tablo söz konusu. İnşaat faaliyetlerinde haziran ayında görülen zirvenin ardından temmuz ayında da, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yükseldi. Bu kapsamda geçtiğimiz yıla oranla Güven Endeksi’nde görülen artış yüksek olmasına rağmen endeks değerinin eşik değerin altında olduğu dikkat çekmektedir. Beklenti Endeksi ise önümüzdeki döneme ilişkin beklentinin olumlu olduğunu ortaya çıkarıyor.