Konut Haberleri
15 Tem 2015 08:59 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 02:56

İnşaat malzemeleri endeksi geriledi

İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi haziran ayında 0,5 puan azalarak 103,9 puan olarak gerçekleşti

İnşaat malzemeleri endeksi geriledi
Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği'nden (Türkiye İMSAD) yapılan açıklamaya göre, İnşaat Malzemeleri Bileşik Endeksi haziran ayında 0,5 puan azalarak 103,9 puan oldu.

FAALİYET ENDEKSİ ARTIŞI YAVAŞLADI

Faaliyetlerde mevsimsellikle artış olmasına karşın genel seçim sonrası oluşan koşullar yavaşlatıcı etki oluşturdu.Bu endekste alt faaliyetlerdeki artışlar önceki aya göre sınırlı gerçekleşti. Haziran ayında Faaliyet Endeksi'nin geçen yılın aynı ayına göre 9,7 puan üzerinde olduğu görüldü.

GÜVEN ENDEKSİ GERİLEDİ

Güven endeksi mayıs ayından sonra haziran ayında da 1,4 puan daha geriledi. Genel seçim sonrası oluşan koşullar güven endeksini zayıflatırken, haziran ayı güven seviyesi geçen yılın aynı ayındaki seviyenin 12,8 puan altına düştü. Haziran ayında inşaat sektörünün genel gidişatına ilişkin güven 1,4 puan, inşaat malzemeleri sanayi genel gidişatına ilişkin güven ise 1,1 puan azaldı. Yurtiçi pazarlardaki genel gidişatta 1,7 puanlık bir gerileme yaşandı.

İHRACAT PAZARI DURAĞAN

İhracat pazarları genel gidişatına ilişkin güven ise durağan kalmaya devam etti. Beklenti Endeksi'nde de düşüş yaşandı. İnşaat malzemeleri sanayisine ilişkin beklentiler haziran ayında 1,3 puan daha düşerken, gelecek üç aya ilişkin yurtiçi sipariş beklentilerinde dört ay sonra 1 puan gerileme kaydedildi.