Güncel
14 Eki 2020 14:40 Son Güncelleme: 14 Eki 2020 14:40

IKEA eski mobilyaları toplamaya hazırlanıyor: Amaç geri dönüşüm.

IKEA dünya genelinde bir geri dönüşüm kampanyası ile eski mobilyaları toplamaya hazırlanıyor. Proje 'Black Friday' (Kara Cuma) ile aynı zamanda başlatılacak.

IKEA eski mobilyaları toplamaya hazırlanıyor: Amaç geri dönüşüm.

IKEA, 27 ülkede uygulayacağı geri dönüşüm projesiyle eski mobilyaları toplamaya hazırlanıyor. Projenin gelecek ay uygulamaya konulacağı bildirilirken, geri dönüşüm için ürün gamı da duyuruldu. Buna göre IKEA, en çok satan raf ünitelerinden olan Billy isimli ürün ile birlikte bazı mobilyaları geri alacak. 

Plan kapsamında, artık istenmeyen ve geri alınacağı açıklanan ürünler için değerinin yüzde 50'si kadar kupon verilecek ve bu kuponlar mağazalarda harcanabilecek.

İsveç merkezli şirket, bu geri alma projesini, gelecek ay "Kara Cuma" ile eş zamanlı olarak hayata geçirmeye hazırlanıyor.

IKEA'dan yapılan açıklamada girişimin "ölçüsüz tüketime karşı" bir farkındalık oluşturma amacı taşıdığı da kaydedildi.

Uluslararası çapta uygulamaya konulacak girişimde, mobilyaların geri alma değerleri, yıpranmışlıkları ile orantılı olarak belirlenecek.

27 ÜLKEDE GERİ DÖNÜŞÜM

Çiziği olmayan yeni ürünler için, satış fiyatının yüzde 50'si oranında kupon verilecek. Birçok çiziği olan ürünlere ise yüzde 30'a kadar.

27 ülkede hayata geçirilecek proje, üzerinde döşeme bulunmayan, raf üniteleri, sandalyeler, ayaklıklar ve yemek masası gibi ürünleri kapsayacak.

IKEA'dan yapılan açıklamada, yeniden satılamayan tüm bu ürünlerin, geri dönüşüme sokulacağı kaydedildi.

Şirket, tüm mağazalarında, mobilyaların yeniden satışının yapıldığı, kullanılmış veya tamir edilmiş mobilya satışı yapılan alanlar oluşturmaya hazırlanıyor.

1948 yılında ilk koleksiyonunu sunan şirketin, bazı nostaljik ürünleri yüksek miktarlara el değiştirebiliyor.

Şirket, Edinburgh ve Glasgow şehirlerinde yeniden satış girişimini test ediyordu.