Güncel
14 Eki 2020 07:36 Son Güncelleme: 14 Eki 2020 08:22

İBB mühür vurdu ama Eyüp'te cami inşaatı yeşil alana yapılmaya devam ediyor!

Eyüp ilçesine bağlı Göktürk mahallesindeki yeşil alan olarak bırakılan dere yatağında süren cami inşaatına İBB mühür vurdu. Ancak mühür umursanmadı ve inşaat devam ediyor.

İBB mühür vurdu ama Eyüp'te cami inşaatı yeşil alana yapılmaya devam ediyor!

Eyüp'e bağlı Göktürk'te dere yatağına yapılmak istenen caminin inşaatına İBB tarafından mühür vuruldu. Mühre rağmen inşaat faaliyetlerinin devam ediyor. 

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak, "AKP'li Belediye İBB’nin mühürlemesine karşın inşaatı sürdürüyor" başlığıyla konuyla ilgili bir haber hazırladı. 

Göktürk Mahallesi’nde yeşil alan olarak bırakılan dere yatağındaki araziye tüm uyarılara karşın kültür tesisi ve cami inşaatının sürdürüldüğü haberde yer aldı.

MÜHRÜ UMURSAMADILAR

Habere göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) yetkilileri inşaatı mühürlemesine rağmen inşaat halen devam ediyor.

İstanbul’daki AKP’li Eyüpsultan Belediyesi, Göktürk Mahallesi’nde yeşil alan olarak bırakılan dere yatağındaki araziye tüm uyarılara karşın kültür tesisi ve cami inşaatı yapıyor.

İnşaatın durdurulmasını ve arazinin yeşil alan olarak kalmasını isteyen bölge sakinleri projeye karşı dava açtı. Dava dosyasına giren uzman raporunda da inşaatın uygun olmadığına dikkat çekildi.

İSKİ RAPORU DA OLUMSUZ

İBB’ye bağlı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), ilçe belediyesine araziye ilişkin geçen eylül ayında gönderdiği görüş yazısında, söz konusu arazinin dere işletme bandı ve taşkın önlemli yapılaşma alanı içerisinde kaldığına dikkat çekti.

Görüş yazısında, araziden Kâğıthane Deresi yan kolu geçtiği ve arazinin yol veya yeşil alan olarak korunması gerektiği anlatıldı. Buna rağmen Eyüpsultan Belediyesi, bu alanda kültürel tesis ve cami yapımına devam ediyor. 

Bölge sakinleri, belediyeye karşı inşaatın dudurulması ve projenin iptal edilmesi talebiyle dava açtı. Dava dilekçesinde söz konusu arazinin 1990 yılında malikler tarafından yol ve yeşil alan olarak kullanılmak üzere bedelsiz terk edildiğine dikkat çekilerek bu terkin amacına aykırı olarak arazinin imar planlarının değiştirildiği belirtildi. Dilekçede, özetle “Yapılan imar planları ile bu kuru dere yataklarının yol veya davaya konu yapılar ile kapatılması, iklim felaketlerinin çokça yaşandığı İstanbul gibi metropollerde büyük maddi ve ölümcül zararlara neden olmaktadır. İleride yaşanabilecek bu tür iklimsel felaketler nedeni ile bu projeyi gerçekleştiren kurumlar büyük sorumluluk altında kalacaklardır” ifadeleri kullandı.

İNŞAAT SÜRÜYOR

Dava dosyasına 3 uzmandan oluşan teknik mütalaa raporu da sunuldu. Raporun sonuç bölümünde söz konusu alanda yapılan imar planı değişiklikleri ve buna bağlı verilen inşaat izinlerinin yürürlükteki mevzuata, şehircilik ilkelerine, plan yapım, yöntem ve tekniklerine uygun olmadığı kaydedildi. İnşaatı mühürleyen İBB yetkilileri de tuttukları tutanakta söz konusu projenin su taşkın seviyesine uygun olup olmadığı inceleninceye kadar can ve mal güvenliğinin korunması amacıyla inşaatın durdurulduğunu belirtti. Mahalle sakinleri ise inşaatın sürdüğünü söyledi.