Konut Haberleri
01 Şub 2016 11:44 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 04:01

Herkese 7 bin lira maaş! Tabi eğer yasa geçerse...

Dünyanın hiç bir yerinde yapılmayan bir uygulama İsviçre'de tartışılıyor. Eğer yasa geçerse her vatandaşa 7 bin TL maaş verilecek...

Herkese 7 bin lira maaş! Tabi eğer yasa geçerse...
İsviçre tüm vatandaşlarına 7 bin lira maaş verecek. Tabi yasa onylanıyr ve çıkarsa... İsviçre’de herkese 7 bin TL (2 bin 500 İsviçre Frankı) maaş ödenmesi tartışılıyor. Bu öneri kabul edilirse  hükümete maliyeti yıllık yaklaşık 600 milyar Lira (208 milyar İsviçre Frankı) olacak.

Haziran'dan beri devam ediyor
Federal hükümet Haziran ayında bu girişimi oylamayı kabul etmişti. Ancak ülkedeki bir grup entelektüel tarafından sunulan maaş önerisine ülkenin sağ ve sol kanatları pek olumlu yaklaşmıyor. Bu önerinin arkasında yatan mantığın ise çalışmak ve gelir arasındaki bağlantıyı ortadan kaldırmak ve insanlara çalışsalar da çalışmasalar da bir geliri garantilemek olduğu belirtiliyor. Bu girişimde ayrıca çocuklar da düşünülmüş; her çocuğa aylık yaklaşık 1.800 Lira (625 Frank) maaş bağlanmasını öneriliyor.

Araştırmaya dayanıyor
Komitenin önerisi Demoscope Enstitiüsü’nün yürüttüğü bir araştırmaya dayanıyor. Bu araştırmaya göre, İsviçrelilerin çoğunluğu, garanti bir gelirleri olsa bile çalışmaya veya iş aramaya devam edeceklerini belirtirken sadece yüzde 2’si bu aylık maaş gelirse çalışmayacaklarını söylemiş. Ankete katılanların yarısından fazlası, hükümetin bu öneriyi asla kabul etmeyeceği görüşünde. (MİLLİYET)