İnşaat
18 Eki 2020 07:30 Son Güncelleme: 18 Eki 2020 07:38

Hazır Beton Endeksi'ne göre inşaat sektörü 4 aydır yükselişte

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Eylül ayı Hazır Beton Endeksi'ni açıkladı. Eylül ayı ile birlikte 4 aydır inşaat sektörünün yükseliş trendini koruduğunu ortaya çıkardı.

Hazır Beton Endeksi'ne göre inşaat sektörü 4 aydır yükselişte

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından açıklanan Eylül ayı Hazır Beton Endeksi, inşaat ve buna bağlı hizmet sektörlerinde dört aydır yükseliş trendi oluştuğunu ortaya koydu.

THBB “Hazır Beton Endeksi” 2020 Eylül Ayı Raporu’nu açıkladı. Eylül ayı ile birlikte 4 aydır inşaat sektörünün yükseliş trendini korudu ortaya çıktı. Rapor, inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin büyümesinde itici güç olduğunu ortaya koydu.

Türkiye’de inşaat sektöründeki ve bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri ortaya koyan Hazır Beton Endeksi Eylül raporu sektöre umut verdi. 

İnşaat sektörünün büyüme hızını ortaya koyan gösterge raporlardan biri olan THBB Hazır Beton Endeksi,  Eylül 2020 raporu açıklandı.

Hazır Beton Endeksi Eylül 2020 raporuna göre Eylül ayı ile birlikte 4 aydır inşaat sektörü yükseliş trendini koruyor.

THBB'den yapılan açıklamaya göre kredi faizindeki yükselmenin konuta olan talebi görece olarak azalttığı buna rağmen inşaatların hızla devam ettiği belirtildi. Açıklamada "Faaliyetteki yükseliş ile birlikte Güven Endeksi’nin de artarak eşik değere yaklaşmış olması umut vericidir." denildi. 

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN GENELİ AÇISINDAN ÖNEMLİ

Raporun sonuçlarını değerlendiren THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “Eylül ayı ile birlikte 4 aydır inşaatta yaşanan gelişme yalnızca sektör için değil Türkiye ekonomisinin geneli açısından önem arz etmektedir. Temmuz ayında ilk kez konut kredisi kullananların sayısı 100 bin kişiye ulaşarak rekor kırmıştı. Buna bağlı olarak temmuzda 229 bin konut satışı gerçekleşirken ağustosta 170 bin, eylülde 136 bin olmuştur. Yılın ilk dokuz ayındaki konut satışları bir önceki yıla göre %34, aynı dönemdeki ipotekli konut satışları %170 artmıştır.” dedi.

Temmuz-Ağustos-Eylül döneminde yani 3. çeyrekte ekonominin toparlanmasına imkân tanıyan makro konjonktür ile birlikte inşaat sektörünün Türkiye ekonomisinin büyümesinde halen itici güç olduğuna dikkat çeken Yavuz Işık, “TÜİK tarafından 3. Çeyrek büyüme rakamları kasım sonunda açıklandığında inşaat sektörünün büyümede diğer sektörlerin açık ara önünde gittiği görülecektir. İnşaat sektörü barındırdığı potansiyeli, 200’den fazla alt sektörü ve 2 milyona yakın kişiye istihdam sağlayan ekosistemi ile her zaman olduğu gibi Türkiye ekonomisinin lokomotifidir.” dedi.