Röportaj
21 Oca 2018 02:00 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:38

Hava Kent'te İstanbul’da ayda 1.000 TL’ye ev

Türkiye’nin en iddialı kooperatif projesi 3. Havalimanı'nın hemen yanı başında hayata geçiyor. 4 bin konutu bünyesinde barındıracak Hava Kent’te benzersiz fiyat, eşsiz lokasyon ve prim garantisi aynı anda sunuluyor.

Hava Kent'te İstanbul’da ayda 1.000 TL’ye ev
KUZEY otoyolu, Kanal İstanbul ve 3. Havalimanı projeleriyle birlikte oldukça değerlenen Akpınar Bölgesi’nde son dönemlerin en dikkat çeken kooperatif projelerinden biri yükselecek. 7 kişilik kurucu üyenin önderliğinde Kasım 2016’da kurulan Hava Kent Konut Yapı Kooperatifi, başta havalimanı çalışanlarına yönelik 600 konutluk bir proje yapmak istese de kısa sürede gelen büyük talep sonrası işlerin seyri biraz değişti. Bürokratlar, diğer kamu çalışanları ve halktan gelen istek üzerine 240 dönüm arazide toplamda 4 bin konutluk bir projenin yapılması kararlaştırıldı. Kooperatif olmanın verdiği avantajla aylık bin lira taksitle ev sunan projede aynı zamanda otel, hastane, AVM, ofis ve cami gibi yapılar da yer alacak.

HAVALİMANINA DAHA YAKINI YOK

Hava Kent Yönetim Kurulu Başkanı Erkut Çavuş, Emlakeki.com Genel Yayın Yönetmeni Denizhan Erkoç'a yaptığı açıklamada, Kuzey İstanbul’da yepyeni bir yaşam alanı oluşturduklarını belirterek, “İlgiden çok memnunuz. Birçok proje havalimanına en yakın olduğunu iddia etse de bölgeyi inceleyenler gerçeği görecektir. Hava Kent, 3. Havalimanı’na 3 km, yeni yapılacak yat limanına da 750 metre uzaklıkta. Burası geleceğin Ataşehir’i. Öyle 10 yıl sonrası için de konuşmuyorum. Havalimanı devreye girdikten 5 yıl sonra neler olacağını göreceksiniz. Projemiz devlet ortaklı olsun istiyoruz. TOKİ, KİPTAŞ ve Emlak Konut’la da görüşmelerimiz sürüyor. Mart ayı gibi başlayıp etap etap teslim edeceğiz. Projenin tamamı ise 2022’de tamamlanacak” dedi.

KİRA GİBİ AİDAT OLMAYACAK

Havalimanı açıldığında bölgede uygun fiyata nitelikli konut bulmanın imkansız olacağını dile getiren Çavuş şöyle devam etti: Şimdiden 450’ye yakın üyemiz oldu. Kooperatif olduğumuz için fiyatlarımız avantajlı. 1+1’ler 150 bin, 2+1’ler 210 bin, 3+1’ler ise 270 bin TL. Kat ve cepheler kura ile belirlenecek. Projede 82 blok olacak. Yine kooperatif olduğu için fiyatlar hep aynı olacak ancak önce girenler daha düşük peşinatlarla projede yer alacak. Projemizde bir kişi en fazla iki daire satın alacak. Amacımız vatandaşı ev sahibi yapmak. Öyle bir para babasının gelip 10 daire almasına karşıyız. Proje kapsamında bulunan AVM’nin yüzde 15’i, Hava Kent’e devredileceği için  kira gibi aidat derdi de olmayacak.

KOOPERATİFLER SIKI DENETİM ALTINDA

TÜRKİYE'DE kooperatiflerin çok sıkı denetim altında olduğunu vurgulayan Erkut Çavuş, “Artık işler 90’lardaki gibi değil. Hava Kent’in kooperatif olarak kurulmuş olması, bazı yatırımcıların olumsuz düşünmesine neden oluyor. Ancak kanunlar çok değişti, kooperatifler bakanlığa bağlanarak sıkı denetim altına alındı. Devlet kooperatif üyelerini yasalarla güvence altına alıyor ve her gelişme takip ediliyor. O yüzden artık bitmeyen kooperatif yok. Zaten biz de bu konularda oldukça şeffafız” şeklinde konuştu.