Güncel
15 Kas 2020 13:53 Son Güncelleme: 15 Kas 2020 14:19

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı geliyor! Açılış tarihi de belli...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı için çalışmaları törenle başlattı. Hattın inşaat şantiyesi açılışı yapıldı.

Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı geliyor! Açılış tarihi de belli...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı için açılış tarihini duyurdu. Bakan Karaismailoğlu, hattın inşaat çalışmalarının başlaması nedeniyle düzenlenen törene katılarak şantiye açılışını yaptı. 

31,5 kilometre uuzunluğundaki Halkalı ile İstanbul Havalimanı arasında açılacak metro için şantiye açılışı yapıldı. Açılışta, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklamalarda bulundu.

Hattın Halkalı'nın ardından Küçükçekmece, Olimpiyat, Kayaşehir ve Arnavutköy'den geçerek İstanbul Havalimanı'na bağlandığını aktaran Karaismailoğlu, şunları söyledi:

"Çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Yaklaşık 3 bin kişinin çalıştığı bir metro hattından bahsediyoruz. 31,5 kilometre, uzun ve devasa bir proje kendi çapında. Tabii bu projeyi yalnız başına değerlendirmemek lazım. Projeye entegre olacak diğer metro hatlarımız var bizim. Yine İstanbul Havalimanı'ndan Gayrettepe'ye giden 37 kilometrelik metro hattımızda da çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Gayrettepe-Kağıthane-Hasdal-Kemerburgaz-Göktürk istasyonlarına devam ederek İstanbul Havalimanı'nımıza ulaşan metro hattı, yine devamında bu şantiyesinde bulunduğumuz metro hattı ile birlikte Marmaray'a bağlanıyor. Yine bu Halkalı- İstanbul havalimanı Hattı'yla birlikte bizim Olimpiyat Stadı'nda İkitelli-Kirazlı Metro Hattı'yla, yine çalışmalarını devraldığımız Başakşehir Çam Sakura Hastanesi'nden geçen Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı'yla Kayaşehir istasyonunda entegre oluyor."

Ayrıca Halkalı-İstanbul Havalimanı metro hattı, sonrasında Kayaşehir'de bulunan Başakşehir Sakura Hastanesi'nde bulunan metroyla da entegre edilecek. Ardından Fenertepe-Vezneciler ve Kağıthane metrosuyla entegre olacak olan Halkalı-İstanbul Havalimanı metrosu 69 kilometre hatta sahip olacak. 

Bakan Karaismailoğlu yapılacak metronun tüm İstanbullular için önemli olduğunu belirterek, metro ile İstanbul'un hem doğu hem batı yakasının havalimanına kolay bir şekilde ulaşacağını aktardı. 

Gayrettepe- İstanbul Havalimanı metrosu Mayıs 2021'de hizmete açılacak. Çok ince detaylarla metro yapım çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Karaismailoğlu, Gayrettepe- İstanbul Havalimanı metro inşaatının Mayıs 2021'de bitirileceğini açıkladı.