Konut Haberleri
17 Kas 2017 09:51 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:33

Haliç'te imar değişikliği!

Eminönü-Alibeyköy tramvay hattıyla gündeme gelen Haliç'te şimdi de imar değişikliği söz konusu. Bu kapsamda Haliç kıyısındaki 10 bin metrekarelik alan için kat sınırı 4'ten 10'a çıkarıldı.

Haliç'te imar değişikliği!
Haliç'te bulunan yapılarda imar değişikliği konuau gündeme geldi. Gazete Habertürk'ten Esra Boğazlıyan bugünkü yazısında ''Haliç'teki imar değişikliği'' konusunu gündeme getirdi.

İşte, Esra Boğazlıyan'ın haberi...
.
Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı için Haliç’e çakılan kazıkları geçen ay gündeme taşımıştık. Haberimizin ardından da günlerce tartışılmıştı bu çalışma. Şehir plancıları, mimarlar ve sanat tarihçileri projeye ‘Haliç’in topografyasına ve tarihi dokusuna uygun değil’ diyerek tepki göstermişti. Projeyi yürüten İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise kazıkların çevredeki tarihi yapılara zarar vermeyeceğini açıklayarak projeyi savunmuştu.

Haliç’e çakılan kazıklar gündemdeki yerini korurken Haliç’le ilgili çok tartışılacak bir kararın daha alındığı ortaya çıktı. Silahtarağa’da, tam da Haliç’in kenarındaki yaklaşık 10 bin metrekarelik alanın kat sınırı plan tadilatıyla 4’ten 10’a çıkarıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 16.06.2017 tarihinde alınan karar doğrultusunda 1/1000 ve 1/5000 ölçekli imar planı değiştirildi. İçinde iki market ve bir pazar yerinin bulunduğu alanın kat yüksekliğinin 10’a çıkarılmasına itirazlar geldi.

4'ten 10'a çıktı

Komisyon raporunun mülkiyet bölümünde ‘ticaret alanlarında maksimum 4 kat’, Kurum ve Kuruluş görüşleri kısmında Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü’nün açıklamasına göre ‘gerekli mühendislik önlemlerinin alınması koşuluyla sınırlama 1-2 kattır’; Değerlendirme ve Sonuç bölümünde, ‘Ticaret+ konut alanında maksimum 6 kat’, Komisyon görüşü bölümünde ise ‘T3 ticaret+konut alanında maksimum kat 10’ ibaresi bulunuyor. İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporunun değerlendirme ve sonuç bölümündeki ‘10 kat’ ibaresi, İBB Meclisinin 16 Haziran 2017 tarihli 5. birleşiminde oyçokluğu ile kabul edildi