Fuar
12 Şub 2019 11:49 Son Güncelleme: 12 Şub 2019 12:01

'Gurbetçiler Türkiye'deki yatırım imkanını gördü'

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, Almanya'da düzenlenen Evim Türkiye Fuarı'na gösterilen yoğun ilgi hakkında konuştu.

'Gurbetçiler Türkiye'deki yatırım imkanını gördü'

GAYRİMENKUL ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Bugün hem yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın hem de yabancı yatırımcıların ülkemizde gayrimenkul yatırımı yapması için doğru bir zaman. Avrupa’daki Türkler’in kendi ülkelerinde, kendi memleketlerinde yatırım yapma hayalleri var. Ancak yatırım konusunda doğru bilgilendirmeye ihtiyaç duyuyorlar. İşte bu ihtiyaca cevap vermeyi hedefleyen Evim Türkiye, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’deki yatırım imkanlarını görmelerini sağladı” dedi.

Gurbetçiye konut satışının bu dönemde çok önemli olduğunu vurgulayan Yetgin, “Bülbülü altınkafede koymuşlar, yine vatanım demiş. Vatanımız hiçbir yerle mukayede edilemez. Dövizle geliri olan gurbetçimiz de endişelenmeden Türkiye’de yatırım yapabilir” diye konuştu.

GYODER standında, Türkçe versiyonunu hazırladıkları ‘How to Buy Property in Turkey?’ kitapçığını da katılımcılarla paylaştıklarını vurgulayan Yetgin, “GYODER olarak hazırladığımız ‘Türkiye’de A’dan Z’ye Mülk Edinme’ kitapçığıyla Türkiye’de yabancıların gayrimenkul sahibi olabilmesinin yollarını göstermeyi amaçladık” dedi. 2018’de yabancı satışlarında yaşanan artışa dikkat çeken Yetgin, “2018 yılı sonunda 39 bin 663 adedi bulan yabancıya konut satışı, bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında artarak tüm zamanların rekorunu kırdı. 2019 yılında yabancıya konut satışı adedini 60 bine taşıma ve yaklaşık 6 milyar dolarlık satışı 10 milyar dolara çıkarma hedefimiz var” dedi.