Konut Haberleri
13 Oca 2018 12:04 Son Güncelleme: 10 Oca 2019 05:37

Günübirlik evlere sıkı yine ceza yağdı

Emniyet, fuhuş ve terör olayları ile sık sık gündeme gelen günübirlik evlere üçüncü büyük operasyonunu gerçekleştirdi.

Günübirlik evlere sıkı yine ceza yağdı

Terör ve fuhuş haberleriyle sık sık gündeme gelen günübirlik evlere dün kapsamlı bir baskın daha düzenlendi. Bin 364 ekiple gerçekleştirilen operasyonda toplamda 2 milyon liranın üzerinde ceza kesildi. Operasyonda denetime giren ev sayısı ise 10 binin üzerinde. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Emniyet Genel Müdürlüğünün yazılı açıklamasına göre, Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda 81 il emniyet müdürlüğü tarafından, dün eş zamanlı olarak günübirlik kiralanan evlere yönelik denetlemelerin üçüncüsü yapıldı. Denetlemelerle kayıt dışı ekonomi ile mücadele edilmesi, suça karışmış kişilerin takibi ve yakalanması, genel güvenlik ve genel sağlık açısından risk içeren unsurların engellenmesi ve terör örgütü mensuplarının örgütsel faaliyetlerde bulunması göz önünde bulundurularak terörle mücadelenin etkin bir şekilde yürütülmesi hedeflendi.

BİN 364 EKİP GÖREV ALDI

Uygulamada, bin 364 ekipte görevli 4 bin 325 personel görev aldı. Kimlik Bildirim Sistemine daha önceden kaydedilen veya yapılan araştırmalarda konumları itibarıyla günübirlik ev olabileceği değerlendirilen toplam 10 bin 56 ev kontrol edildi.

2 MİLYONUN ÜZERİNDE CEZA KESİLDİ

Kontroller sırasında 46 ev yeni kayıt altına alınırken, 81 ev kapatılarak faaliyetine son verildi. Ekiplerce görülen kusurları nedeniyle 547 ev sahibine, toplamda 2 milyon 183 bin 618 lira para cezası uygulandı. Ayrıca yapılan denetlemelerde, haklarında yakalama kararı bulunan 31 ve vize ihlali yapan yabancı uyruklu 5 kişi yakalandı.