Ekonomi
03 Eyl 2020 10:12 Son Güncelleme: 03 Eyl 2020 10:36

Fransa'dan 100 milyar euroluk teşvik paketi

Teşvik paketi Kovid-19’a karşı acil durum harcaması statüsünden çıkmayı, yatırım azlığı ve iş yaratma gibi uzun dönemli problemleri gidermeyi hedefliyor

Fransa'dan 100 milyar euroluk teşvik paketi

Fransa hükümeti uzun zamandır beklenen 100 milyar euro değerindeki teşvik paketini açıkladı. "Fransa’nın Yeniden Açılması” isimli paket maaş desteklerini, özel sektör için vergi kesintilerini ve çevre projelerinin desteklenmesini içeriyor.

Teşvik paketi Kovid-19’a karşı acil durum harcaması statüsünden çıkmayı, yatırım azlığı ve iş yaratma gibi uzun dönemli problemleri gidermeyi hedefliyor.

Yapılacak mali destek iki yıllık bir süreye yayılacak ve rekabetçilik, iş ve sosyal politikalar ile yeşil ekonomiye geçişin finansmanı için kullanılacak. Fransız ekonomisi Avrupa’daki ekonomilerin kapanmasından en çok etkilenenler arasında ve şimdiki toparlanmanın da yavaş yavaş zayıfladığı görülüyor.

Fransa’da işten çıkarmaya karşı alınan önlemler şimdilik işsizliği kontrol altında tutuyor fakat birkaç ay sonra rakamlar sert bir şekilde yükselebilir.

Avrupa’daki diğer ülkeler de koronavirüsün ekonomi üzerindeki yıkıcı etkisinin devam etmesinden dolayı ek teşvik paketleri açıklamayı planlıyor.