Konut Haberleri
12 Nis 2021 15:48 Son Güncelleme: 12 Nis 2021 15:49

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo'dan "intibak yasası" değerlendirmesi

Türkiye Yapı Tasarruf Finansman Derneği Kurucu Genel Başkanı ve Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, tasarruf finansman kurumlarının çalışma koşullarını düzenleyen yasa ve yönetmelikle sektörün gerçek dışı vaatlerden ve haksız rekabetten kurtulacağını söyledi.

Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo'dan "intibak yasası" değerlendirmesi

Kolo, yasayla getirilen ve 7 Nisan’da sona eren BDDK intibak planı başvuruları için, birleşmeler sonrası toplam 28 şirketin başvurduğunu ve sadece bu süreci başarı ile geçenlerin Devletten lisans hakkı alarak faaliyetlerini sürdürebileceklerini belirtti.

Serdar Kolo, lisans ile BDDK güvencesinde yoluna devam edebilecek tasarruf şirketlerinin, Bankacılık sektörüne benzer ciddiyetteki Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu’nun koşulları altında rekabet edeceklerini ve tasarruf sahiplerinin geleceğe çok daha güvenle bakabileceğinin altını çizdi.

İntibak için 35 şirketin başvurduğunu ancak bazı şirketlerin birlikte hareket etme kararıyla başvuru yaptığını, böylece BDDK başvurusu yapan sayının 28’e indiğine dikkati çeken Serdar Kolo şöyle devam etti:

“Tasarruf Finansman modeli Avrupa’da da uygulanan, çeşitli nedenlerle bankacılık sisteminin dışında kalan orta ve ortanın altındaki gelir sahiplerinin tasarruflarını özenle değerlendiren bir sistem. Ülkemizde de 30 yılı aşkın süredir bu modelle çalışan şirketler var. Ancak, özellikle geçtiğimiz yıl yoğun olmakla birlikte, firma sayılarının düzensiz olarak artışı sonrası bazı yapılarda müşteri mağduriyetleri görülmeye başlandı. Sonuçta BDDK, aralarında Finansevim’in de bulunduğu büyük ve düzenli çalışan şirketlerin görüşlerini alarak yasanın çıkarılmasına öncülük etti ve getirilen kuralların uygulama biçimini belirleyen yönetmelik de geçtiğimiz hafta yayınlanarak çalışma koşullarımızın çerçevesini tanımladı. Artık hepimiz devletimizin kontrolü ve denetiminde, regülasyona tabi şirketler gibi rekabet edeceğiz ve sadece ürünlerimizle değil, hizmet biçimimizle fark yaratarak, tasarruf sahiplerinin güven ihtiyacını en iyi biçimde karşılayarak tercihlerini yönlendireceğiz”

Kolo, Finansevim’in henüz kuruluş aşamasında, gelecekte bir yasal düzenleme getirileceğini öngörüp bütün hazırlıklarını bu doğrultuda yaptıklarını, şirketin yönetiminde yer alan profesyonellerin tamamının bankacılık sektöründe deneyimi bulunduğunu ve bu deneyimlerin toplam 80 yılı aşkın olduğunu söyledi. Şirketin kurumsal yönetim ilkeleri ile yönetilmesini çok önemsediğini belirten Serdar Kolo sözlerini şöyle tamamladı:

 “Kanun sektörü regüle ediyor ve getirdiği güçlü denetim ile, bireylerin çok daha güvenle tasarruf yapmalarının yolunu açıyor. İzinsiz ve Kanunların çizdiği sınırların dışında hareket eden firmalar için çok ciddi cezai yaptırımlar getiriyor. Kanun ile artık firmaların mali yapıları da sürekli denetlenecek. Finansevim olarak bizim en büyük özelliğimiz bu kurumsal yönetim ve iş yapış tarzımızla güven vermemiz. Bu sektörün en büyük dayanağı güven duygusu. Siz bu güveni müşterilere verebiliyorsanız onlar da size getirip tasarruflarını emanet ediyorlar. Baktığınızda %99,7 oranında müşteri memnuniyetimiz tesadüf değil.”