Konut Haberleri
14 Şub 2019 10:33 Son Güncelleme: 14 Şub 2019 18:45

Faizsiz konut sistemine kontrol geliyor

Türkiye'de faizsiz ev sahibi yapan sistem hızla büyüyor.

Faizsiz konut sistemine kontrol geliyor

Yükselen konut kredi faizleri sonrası konut almak isteyen vatandaşların bir kısmı tasarrufa dayalı faizsiz sisteme kaydı. Geçen yıl ayda 10 bin, toplamda ise 120 bin konutun bu şekilde satıldığı ifade ediliyor. 

Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre böylece faizsiz yöntemle satılan konutların genel konut satışları içindeki payı yüzde 2.5'e dayandı. Bu oranın 2019'da yüzde 5'e çıkacağı söyleniyor. Aynı şekilde 250 milyon TL olan aylık teslimat rakamının 2019’da aylık 350- 400 milyon TL'leri bulması bekleniyor. Sistem Türkiye genelinde yaygınlaşırken, şirketlerin güvenilirliği daha da önemli olmaya başladı. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, sistemin denetimi için girişimler başlattı. Hazine ve BDDK'nın bu süreçte görevlendirileceği ifade ediliyor. 

Tasarrufa dayalı faizsiz sistemle yapılan konut satışları son dönemde yıllık yüzde 50 ila 70 artıyor. Hızla büyüyen sektörde Eminevim, Birevim, Fuzulev, Finansevim'im gibi 4 büyük oyuncu pazarı domine ederken, Konya merkezli Hedefevim ve henüz İstanbul bazlı faaliyet gösteren Katılımevim gibi yeni oyuncular da bu pazardan pay almak için yerlerini aldılar. 

20 yılı bulan ödeme imkanlarının sunulduğu sisteme en büyük talebin yüzde 35 ile İstanbul'dan geldiği aktarılıyor. Ayrıca Anadolu'da Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Hatay gibi illerde tasarrufa dayalı sistemle konut satışı öne çıkıyor. 

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi de sektörde yaşanan hızlı büyümeye dikkat çekerek sektörün ortalama yüzde 50 - 70 arasında büyüme gösterdiğini söyledi. Çiftçi, Birevim özelinde geride bıraktıkları yıllara baktıklarında yüzde 100' ün üzerinde büyüme gösterdiklerini kaydetti. Sektörü yapılan satışlar ve teslimatlar şeklinde iki şekilde değerlendiren Çiftçi, "2018 yılında aylık ortalama 10 bin civarı yeni satış sözleşmesi yapılıyor. Bu da yıllık 120 bin civarı satış anlamına gelir. 2018 yılında aylık ortalama 3 bin civarında adet teslimat gerçekleştirildi. Bu da yılda 35 binin üzerinde teslimat yapıldığını gösterir. Böylece sektörün toplam satışlardaki payı 2018 yılında yüzde 2.5 seviyelerindeyken 2019 da yüzde 5 olmasını bekliyoruz" dedi.

"2019'da inşaat sektörü faizsiz sistemle yükselecek"

Türkiye genelindeki faizsiz finans sistemlerin aylık teslimat miktarının yükseldiğini dile getiren Finasevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya da 2018'de 250 milyon TL'yi bulan teslimat değerinin 2019'da bunun iki katına çıkmasını öngördüklerini ifade etti.